1 bardak kefirin 8 yararı

Posted by

Beslenme ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu Talak, kefire ait, “Yoğurt üzere mayalanarak elde edilen kefirin bir bardağı (200 ml) 100 kalori güç içeriyor. Üstelik bir bardağıyla günlük kalsiyum gereksiniminin yüzde 24’ünü, A vitaminin yüzde 14’ünü, potasyumun yüzde 6’sını, demirin de yaklaşık yüzde 2’sini karşılıyor. Ayrıyeten B12 ve E vitaminleri ile fosfor, çinko, folik asit ve magnezyum üzere mineraller bakımından da epeyce güçlü. Bu sağlıklı içeceğe günlük beslenmede kesinlikle yer verilmelidir. Üstelik mayalanmadan sonra sütün içerisindeki laktozun yüzde 75 azalması sayesinde laktoz intoleransı bulunan şahıslar de rahatlıkla tüketebilir” sözlerini kullandı.

Özellikle yaz sıcağında serinletici bir sıhhat deposu olan kefirin ekşimsi tadını gidermek için yaz meyvelerinden faydalanılabileceğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu Talak, bir bardak kefirle gelen 8 faydayı anlatarak, meyvelerle tatlandırılabilecek üç sağlıklı tanım verdi…

KALP HASTALIĞI RİSKİNİ AZALTIYOR

Yapılan birtakım araştırmalar; kefirin içindeki probiyotik tesir gösteren bakterilerin berbat kolesterol denilen LDL kolesterolü düşürücü tesiri olduğunu gösteriyor. Ayrıyeten içerdiği potasyum sayesinde tansiyon dengeleyici özelliği de bulunan kefir, kalp hastalıkları riskini de bu sayede azaltabiliyor.

KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİYOR

Kemikler yaşlanmayla güçsüzleşirken, bilhassa menopoz sonrası azalan kemik yoğunluğu ile kırık ve kemik erimesi riski artıyor. Son çalışmalar; kefirin kemik hücreleri tarafından kalsiyum emilimini artırabileceğini ortaya koyarken, kefirin varlıklı kalsiyum ve K vitamini içeriği kemik sıhhatini güzelleştirmenin ve kemik erimesini yavaşlatmanın en tesirli yolu olarak gösteriliyor.

BAĞIŞIKLIĞI KUVVETLENDİRİYOR

Kefir, fermantasyon sırasında ortaya çıkan faydalı unsurlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Ayrıyeten, protein, kalsiyum, magnezyum ve birçok vitaminden varlıklı olan kefir, her gün 1 bardak kefir tüketildiğinde günlük gereksinimlerimizin büyük bir kısmını karşılayabiliyor ve bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korunmaya takviye oluyor.

SİNDİRİM SİSTEMİNİ DÜZENLİYOR, ÜLSERE KARŞI KORUYOR

Beslenme ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu Talak “Bağırsaktaki bakteri istikrarını sağlayan kefirr sindirimi kolaylaştırırken; kabızlık, şişkinlik, hazımsızlık üzere sindirim sistemi şikayetlerini azaltıyor. Ayrıyeten yapılan kimi çalışmalarda; Helicobacter pylori’nin neden olduğu ülser tedavisine kefir eklendiğinde Helicobacter pylori’nin üremesinin engellendiği görülmüştür” diyor.

UZUN MÜHLET TOKLUK SAĞLIYOR

Sağlıklı beslenmeye ihtimam gösterenler için kefir orta öğünlerin vazgeçilmezi olmalı. Zira 1 bardağıyla bedene bir orta öğünde almamız gereken tüm vitamin ve minerallerin yanı sıra karbonhidrat ve proteini de sağlayabiliyoruz. Üstelik uzun periyodik tokluk hissi sağladığından zayıflama diyetleri için de düzgün bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

PSİKOLOJİK RAHATSIZLIKLARA KARŞI KORUYOR

Kefir üzere mayalı besinlerde bulunan kimi probiyotik bakteriler kâfi ölçüde tüketildiklerinde, çeşitli kimyasal hususlar üretiyorlar. Bu kimyasal unsurlar, duygusal durumun güzelleştirilmesine, anksiyetenin azaltılmasına ve ruhsal rahatsızlıkların tedavisine olumlu tesirler gösterebiliyor.

CİLDİ GÜZELLEŞTİRİYOR

Kefirin içerisindeki A vitamini cilt sıhhati için büyük yarar sağlıyor. Cilt hücrelerini yenileyip tamiratını hızlandırıyor ve yaşlanmaya aykırı bir tesir oluşturuyor. Egzama üzere cilt sorunlarını tedbire tesirine sahip olan kefir, saç ve tırnakların da sağlıklı ve süratli uzamasını destekliyor.

KANSERDEN KORUYOR, TEDAVİYİ OLUMLU ETKİLİYOR

Kefir bileşimindeki selenyum; E vitamini, katalaz ve süperoksitdismutaz enzimleri ile birlikte hücreler üzerine antioksidatif tesir gösteriyor. Bu da kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatabiliyor. Günde 1 bardak kefir tüketmek, kansere karşı korunmada takviye sağlıyor.

ÜÇ SAĞLIKLI KEFİR TARİFİ

* 1 su bardağı kefir, 5 adet çilek, 1 avuç ahududu, 1 yemek kaşığı keten tohumu blenderdan geçirilir ve içerisine yarım çay kaşığı tarçın eklenerek tüketilir.

* 1 su bardağı kefir, yarım muz, 5 adet çiğ badem ve 1 yemek kaşığı chia tohumu blenderdan geçirilir ve tüketilir.

* 1 su bardağı kefir, 3 adet taze kayısı ile blenderdan geçirilin ve içerisine 2 tam ceviz ve 2-3 yemek kaşığı yulaf eklenerek tüketili

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.