ABD’de 1 Gün Çalışarak Alınan Arabanın Türkiye’deki Fiyatı Kafayı Duvarlara Vurduran Cinsten!

Son yıllarda düşen alım gücüne mi yanalım, temel ihtiyaç bazındaki ihtiyaçlarımızı karşılayamadığımıza tam olarak karar veremiyoruz çünkü ikisi bir arada. Pandemi sonrası dünyada ekonomik dengelerin bozulmasına bir de Rusya-Ukrayna savaşı eklenince ‘Ehven-i şer’ sinemalarda tadında bizler Türkiye’den, ABD’de de kötü olan ekonomiyi izliyoruz. Şimdi de 2000 model araba fiyatıyla bu dram tadındaki filmde ağlayalım istedik.

Pandemide tedarik ve üretim sıkıntılarıyla otomobil sektöründe baş gösteren “yokluk” sıfır araç fiyatlarına yansırken, araba bulunamayınca ikinci ellerde de fiyatlar arttı.

Pandemiden çıkış sürecinde tüm dünyadaki enflasyondan kendi iç dinamikleriyle daha ağır etkilenen Türkiye’de de döviz kurları fırlayınca araba fiyatlarındaki oynaklık bir yatırım aracına dönüştü. Sonrasında araba fiyatlarındaki yükseliş ÖTV’si, galerisi derken, denetimler birbirini izlese de önü alınamayan bir sürece evrildi. Bu da batı ile aradaki makası biraz açmış bulundu.

ABD’deki araba 2000 model bir Honda Civic. 23 yaşında bir araç için bir miktar yıpranmış görünse de 205 bin millik bir araç için yürürde sıkıntısı yok.

Gelelim fiyatına! 1 günlük çalışma ücreti karşılığında ABD’de bu arabanın alınabildiği belirtiliyor.

O halde önce Türkiye’deki fiyatına bakalım da gözyaşımız kurumasın. Asgari ücretin 8 bin 506 TL olduğunu da hatırlatalım. Günlük “yevmiye” yaklaşık 20 iş günü üzerinden hesapla 425,3 TL diyelim. Kaç gün olduğunu hesap etmeye içimiz elvermese de hesapladık.

235 bin liralık 2000 model, hatta manuel bir arabayı asgari ücretli bir çalışan 828 günde alıyor. Bir yılın 365 gün olduğunu hatırlatmayı bir sınıf öğretmeni edasıyla borç biliriz.

Aynı araba ABD’de ne kadar? 200 dolar! TL çevirsek (kur: 18,95) 3 bin 720 TL ediyor. Ağlamak için omuz arayanlar için buradayız.

Bu dram bana yetmez bir de Müslüm Baba açar dinlerim diyorsanız; videosu da burada?

Biraz da sosyal medyada kader birliği yapalım diyenler için, yorumlar da burada?.

ÖTV’den enflasyona, ihtiyaçtan seçime çok kişinin dikkatini çeken fiyat farkı,

Türkiye’de hem alım gücünün halini,

Hem de bazı sektörlerdeki akıl almaz kar marjını,

Ama otomobilde en önemlisi vergilendirmeyi bir kez daha sorgulatıyor.

Sizin arada fark için söylemek istediklerinizi de yorumlara bekliyoruz. Unutmayın, birlikte ağlıyoruz!

Bu arada içim soğusun diyenler için de böyle bir teklif de var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir