Açık Mikrofon – Muharrem İnce Bölümündeki Reklam Şaşırttı

Türkiye 14 Mayıs genel seçimleri için gün saymaya başlamışken vatandaşlar da cumhurbaşkanı adayları ve siyasilerin görüşlerini yakından takip etmeyi sürdürüyor. BaBaLa TV’nin Açık Mikrofon programı, siyasiler ve halkın bir araya geldiği en popüler programların başında geliyor.

Fakat programın Muharrem İnce’ye ev sahipliği yapan 10. bölümü, hedeflenen reklamlarn en büyük örneklerinden birisine yer verdi. Dün yayımlanan bölümü açan izleyiciler, bölümü açar açmaz şu reklamla karşılaştı:

Açık Mikrofon 10. Bölüm’de çıkan reklam:

“Lütfen televizyonunuzun ayarlarıyla oynamayın, şu an oy bölmek için ince ayar yapılıyor..”

Reklam yapay zekâ ile oluşturulmuş ve kim tarafından yapıldığı bilinmiyor

Açık Mikrofon bölümünün başında çıkan reklamın reklamveren sayfasını ziyaret ettiğimizde karşımıza şöyle bir sayfa çıkıyor:

Videoda gördüğümüz kişi ve ses, tamamen bir yapay zekâ ürünü. Söz konusu reklam videosunun açıklama metninde de bu açıkça şu sözlerle belirtiliyor:

“Yapay zeka görüntü oluşturucusu ile hayat bulmuş, sanal dünya modeliyim.”

Söz konusu YouTube hesabının sahibi hakkında hiçbir detay bilinmiyor. YouTube hesabının da tam olarak videonun yayınlandığı gün olan 17 Nisan’da açıldığı görülebiliyor.

Reklam, sosyal medyada da tepkiler topladı:

Peki bu reklam nasıl herkesin karşısına çıkıyor? Suçlusu BaBaLa TV mi?

Hayır, reklamın yayınlanmasındaki sorumlu taraf BaBaLa TV değil ve bu konuda hiçbir kontrolü de yok. YouTube videolarında gördüğümüz reklamlar, bir reklamveren tarafından Google’a ödenen ücret karşılığında oluşturuluyor, yayıncı tarafların reklam üzerinde hiçbir kontrolü olmadan videolarının içinde, öncesinde ya da sonrasında yayınlanıyor.

Bu gördüğümüz reklam ise çoğu reklamdan ayrışıyor. Kimliği belirsiz reklamveren, bu reklamın yalnızca Açık Mikrofon’un 10. Bölümü’nde yayınlanması için Google’a ücret vermiş gibi görünüyor. Reklamlar, tamamen bu videonun izleyicisini hedeflemiş.

Google Ads üzerinden böyle bir reklam kampanyası yürütmek fazlasıyla basit. Reklam verirken ‘Yerleşimler’ panelinde sadece belirli bir video veya videoları seçebiliyor, reklamların yalnızca bu videolarda gözükmesini sağlayabiliyorsunuz. Elbette bu denli nokta atışı bir hedef seçildiğinde reklam kampanyası için ödeyeceğiniz ücret de büyük oranda artıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir