Almanya’da 5’li zirve! Türkiye’den İsveç ve Finlandiya’yla ilgili net mesaj!

Posted by

Berlin’de Türkiye, Almanya, ABD, İngiltere ve Fransa temsilcileri bir ortaya geldi. Toplantıda NATO doruğu, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusu, besin sevkiyatı ve Ege mevzuları ele alındı.

TÜRKİYE’DEN TAVİZ YOK! KAİDELERİNİ SIRALADI!

Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada,” İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik müracaatları bağlamında terör örgütleri konusunda somut adımlar atılmadan ilerleme kaydedilmeyeceği belirtildi. Ege ve Akdeniz bahislerinde Türkiye’nin yasal haklarında taviz vermeyeceğinin altı çizildi. Dünya besin güvenliği açısından Karadeniz tahıl sürecinin kıymetine dikkat çekildi.” denildi.

Berlin’de gerçekleşen beşli görüşmeye Cumhurbaşlanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, Almanya Federal Şansölyelik Dış ve Güvenlik Siyaseti Danışmanı Jens Plötner, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Birleşik Krallık Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Lovegrove ve Fransa Dışişleri Bakanlığı Siyaset ve Güvenlik İşleri Genel Müdürü Philippe Errera katıldı.

Toplantıda 29-30 Haziran’da Madrid’de gerçekleşecek NATO Doruğu ve stratejik konsepti, İsveç ve Finlandiya’nın üyelik müracaat süreçleri, Ukrayna savaşındaki gelişmeler ve Karadeniz tahıl sevkiyatı süreci, Ege ve Akdeniz sıkıntılarının yanısıra Suriye, Afganistan ve İran üzere bölgesel hususlar değerlendirildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.