Antalya’da konut sahibi mobingi: Kiracısına otoparkın kapısını kilitledi

Posted by

Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde kirada oturan Ergine Alpay (38), konut sahibi ile sorun yaşadı.

Ev sahibi Alpay’dan 1.600 liralık kirasını 6 bin lira ödemesini ve 3 ay içinde konutu boşaltmasını istedi.

Alpay, kira artışını ödeyeceğini ve oturmaya devam edeceğini mesken sahibine iletmesine karşın kabul görmeyince, bahis mahkemeye taşındı.

İHA’nın haberine nazaran; daireyi boşaltmayan ve yaklaşık 7 aydır devam eden bu süreçte Alpay, yönetici ile mülk sahibinin çeşitli mobinglerine maruz kaldığını tez etti.

Binaya girişi engellendi

Otopark kapısına kilit vurularak Alpay’ın arabasıyla binaya girişi engellendi. İki gün evvel açık kapıdan aracını otoparka park eden Alpay, kanser hastası annesini hastaneye götürmek için dairesine çıktı.

Geri dönüşte kapının kilitli olduğunu gören Alpay, açılması için teşebbüslerde bulunsa da başarılı olamadı. Erginer Alpay’ın haber vermesi üzerine gelen polis takımlarının ortaya girmesiyle kilitli kapı açılabildi. Yaşanan bu olay üzerine Alpay, mülk sahibi ve yönetici hakkında polis merkezine giderek şikayetçi oldu.

“Sürekli eski kiracıları çıkarıp yeni fiyatlarla kiraya veriyor.”

Annesini sıcak havada kolunda aracına kadar zahmetle götürmek zorunda kalan Erginer Alpay, 5 yıldır tıpkı dairede oturduğunu ve kirasını nizamlı formda ödediğini, mevcut periyoda uygun kira artışının yapıldığını ve onu da ödemeye devam ettiğini belirterek şu sözleri kullandı:

“Yılbaşında konut sahibim 6 bin TL kirayı ödeyip 3 ay içinde konutu boşaltmamı istedi. Ben de, ‘6 bin TL kirayı ödediğimde yasal hakkımla oturmaya devam etmem lazım neden çıkıyorum?’ dedim. Binanın sahibi ‘Ben o denli istiyorum, istediğim üzere çıkartabilirim’ dedi. Benden evvel de başka kiracılarını kendisinin geleceğini söyleyerek çıkarttı. O yerleri iş yerlerine kiraya verdi. Daima eski kiracıları çıkarıp yeni fiyatlarla kiraya veriyor.

“Beni sıkıntı şartlara itip mağdur ederek çıkartmak istiyor”

7 aydır da otoparkın kapısı kilitleniyor. Yönetici başkalarını alıyor, beni aracımla içeri almıyor. Ortamızda mal sahibi ile 7 aydır devam eden dava süreci var. Beni güç şartlara itip mağdur ederek çıkartmak istiyor.”


“Beyefendiyi bulacağız da canımızı kurtaracağız”

İki gün evvel annesi ile birlikte yaşadığı olayı anlatan Erginer Alpay, “Arabam otoparktaydı, annemi de hastaneye götürecektim. Aracımla dışarı çıkamadım, kapı kilitliydi, polislerin ortaya girmesiyle kapıyı açtılar. Haydi annemin olmadığını düşünün bir yangın oldu, ambulans girecek, kapı kilitli. Beyefendiyi bulacağız da canımızı kurtaracağız. Annem 7-8 ay kemoterapi gördü, bu sıcakta metrelerce yürümek zorunda kalıyor. Bu bayanın cürmü ne? Kirayla alakası yok, mağduriyet yaşıyor. Bunun sonucunda ne olacak?” dedi.

“Yasaksa herkese yasak olmalı”

Dava devam etse de kirasını ödemeye devam ettiğini belirten Alpay, “Devletin yasal gördüğü rayiç bedel çerçevesinde kiramı artırarak ödüyorum. 5 yıldır tertipli formda yapıyorum. Otoparkı kullanıyorum, herkes de kullanıyor. Binanın bahçesi diye geçiyor, otopark imkanı verilmiş herkes kullanıyor. Yasaksa herkese yasak olmalı. Neden bana?

“Bu yapılan insanlık değil”

Kapı açık olsun, yönetici misyonunu yapsın. Bu yapılan insanlık değil. Onlar da yaşlı. Bugün benim anneme yarın onlara. İki gün sonra yolda düştüğünde binadan çıkarken kolundan tutacağım. Dost lazım, insan lazım, para değil. Fakat mağduriyetin hali biçimi bu.” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.