Antalya’da seyyar satıcılar, saklambaç taktiği ile satış yapıyor

Posted by

Antalya’nın Konyaaltı Kıyısı, havaların ısınması ile birlikte dolmaya başladı. Seyyar satıcılar da yasak olmasına karşın güneşlenen vatandaşlar ortasında dolaşmaya başladı.

Kovada kaynamış mısır, tepside midye dolma yahut simit ya da poşet bardakta çekirdek satmaya çalışan satıcıların zabıtaya yakalanmamak için ‘saklambaç’ taktiği geliştirdi. Başının üstünde taşıdığı tepside midye dolma satan seyyar satıcı, uzakta zabıtayı görünce güneşlenenlerin ortasına oturdu.

Zabıtanın uzaklaşmasının akabinde tepsisini gizleyerek, kıyı şeridinde yürüyen seyyar satıcı, daha sonra satış yapmaya devam etti. Kovadaki suda beklettiği haşlanmış mısırı satan 2 seyyar satıcı da zabıtayı görünce kıyıda vakit geçirenlerin yakınına kovasını bırakıp uzaklaştı. Daha sonra zabıta, fark ettikleri kovaya el koyarak satışı engellemeye çalıştı.

Açıktan satılan midyelere dikkat

DHA’nın haberine nazaran; Besin Mühendisleri Odası Antalya Şube Lideri Ali Manavoğlu, bu üslup satış formlarının sıhhat açısından büyük risk taşıdığını, bilhassa açıkta satılan midye dolma tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, “Merdiven altı, kayıtsız, onayı olmadan üretilen midye; sıcak havada soğuk zincire uyulmadan satışı halk sıhhatini tehdit ediyor.” dedi.

“Hamilelerin çocuk düşürmesine neden olabilir”

Hijyenik ortamda satılmayan midye dolmanın sıhhate ziyanlarını anlatan Manavoğlu, “Midye dolmada escherichia coli, salmonella, listeria monocytogenes, vibrio üzere bakterilerin oluşması yüksek ihtimal. Açıkta satılan midye dolmalarda hijyenik üretim kelam konusu değil. Soğuk zincire uyulmuyor. Kıyıda açıkta satılan midye dolma tüketilmesi hastalıklara yol açabilir. Gebelerin çocuk düşürmesine neden olabilir ya da bağışıklık sistemi zayıf bireylerde uzun mühlet hastanede kalacak formda tedaviye muhtaçlık duyulabilir.” diye konuştu.

“Karın ağrısı, ishal, kusma, ateş, besin zehirlenmesi görülebilir”

Sahillerde kaynamış mısır satışına da sıkça rastlanıldığını lisana getiren Şube Lideri Manavoğlu, kovalarda buz ya da su desteği yapılarak satılan eserlerin de sıhhati olumsuz etkilediğini söyledi. Hijyenik ortamda satılmayan mısır eserlerinde escherichia coli, koliform bakterileri oluştuğunu anlatan Manavoğlu, “Kaynamış mısır haşlandıktan sonra suda bekletiliyor, belli müddetle su ve buz desteği yapılıyor. Su mikrobiyel girişe uygun ortam. Bilhassa mısır kümesi eserlerde ortam şartlarının uygun olmamasından kaynaklanan bakteriler, sıhhati olumsuz tesirler. Karın ağrısı, ishal, kusma, ateş, besin zehirlenmesi görülebilir.” dedi.

Ali Manavoğlu, açıkta satılan simit ve çekirdeğin toz yahut yabancı unsur bulaşması sonrası güneşin altında uzun müddet beklemesiyle bakteri oluşumunun hızlandığını söyledi.

Manavoğlu, insanların açıkta satılan, uzun müddet güneşe maruz kalan besin eserlerini tüketmemesi gerektiğini belirtti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.