‘Asıl beka sorunu hatalar sonucu ortaya çıkan acılar’

Akşener’e ziyaretinde eşlik eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da konteyner, çadır, tuvalet, banyo ve çamaşır makinesiyle ilgili ihtiyaçların sürdüğünü ve hijyen paketlerine ihtiyaç olduğunu yineledi. İncelemelerin ardından açıklamalarda bulunan Akşener özetle şunları söyledi:

“İki belediye başkanımızdan dinlediklerimiz epeyce bir mesafe alındığını gösteriyor. İçimize su serpti. Türkiye beka kelimesi üzerinden seçim yaptı bu ülkede. Türkiye beka kavramı üzerinden birbirini suçladı. Yani bir taraf hain, bir tarafta o hainliğe karşı çıkarmış gibi lanse edildi. Birbirimize düşürüldük. Bir taraf, diğer tarafa hain diye baktı. Ama bu deprem bize gösterdi ki, bugün yaşadığımız içinde bulunduğumuz deprem gösterdi ki asıl Türkiye’nin bekasıyla ilgili sorunlarımız iş bilmemekten kaynaklanan hatalar, kusurlar sonucunda ortaya çıkan acılar. Dolasıyla bu deprem bize hakikaten çok büyük bir afet. Ama iktidar eliyle bu ucube sistemin getirdiği bir sonuç olarak da asrın felaketine dönüşmüştür. Şimdi bu ülkenin, eğer İstanbul depremini aynı şaşkınlıkla, aynı beceriksizlikle karşılar ve yönetirsek, tedbiri almazsak eğer, Türkiye’nin beka sorunu tavan yapar.”

‘Vatandaş dönmek istiyor’

Çocukların ve kadınların şehirlerine dönmek istediklerini anlatan Akşener, “Hatay’a dönmek istiyorlar. Onun için de mutlaka bir barınma alanına ihtiyaçları var. Sabit evden bahsetmiyorum henüz. Hiç değilse prefabrik, yani içerisinde banyosu, mutfağı olan bir eve ihtiyaçları var. Bunun planlanması lazım. Bunu tek başına siz yapamazsınız. Buna yetmez” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir