Avrupa Birliği’nden Rusya daveti: Güçlerinizi nükleer santralden derhal çekin

Posted by

Avrupa Birliği resmi internet sitesinden yayınlanan açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının Ukrayna’ya karşı sebepsiz ve haksız olduğu, memleketler arası hukukun bir ihlali olduğu tabir edildi.

ABD, Japonya, Kore, Türkiye ve Kanada’nın da dahil olduğu 42 ülke ismine yapılan açıklamada, “Ukrayna makamlarının Ukrayna’nın milletlerarası kabul görmüş sonları içinde egemenlik sorumluluklarını sürdürebilmeleri için Rusya Federasyonu’nu askeri güçlerini ve başka tüm yetkisiz işçisini Zaporijya nükleer santralinden, yakın etrafından ve tüm Ukrayna’dan derhal geri çekmeye çağırıyoruz. Yasal işçi, misyonlarını dış müdahale, tehdit olmadan yerine getirebilir” denildi.

Öte yandan açıklamada, Zaporijya nükleer santralinde saha çalışması yapılması için grup gönderilmesi gerektiğini yineleyen IAEA Yöneticisi Grossi’ye takviye verildi.

RUSYA: UKRAYNA HİDROELEKTRİK SANTRALİNİ VURDU

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, Ukrayna ordusunun, Herson kentinin doğusunda bulunan Kakhovka’daki bir hidroelektrik santralini maksat aldığı tabir edildi. Hücum sonucu santraldeki altı türbinin üçünün durduğu aktarıldı. Kelam konusu hücumun Zaproijya’daki nükleer reaktörlerin soğumasını olumsuz etkileyebileceği ve bunun etraf felaketine yol açabileceği belirtildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.