Babacan’dan Erdoğan’a: Altılı masa dehşetli düşü haline gelecek

Posted by

ANKARA- DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, KRT TV’de Savaş Kerimoğlu’nun sunduğu “Uyanma Vakti” programında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, muhalefetin oluşturduğu “altılı masayı” anlamasının mümkün olmadığını söyleyen Babacan, “Zihin dünyasında bunu kavraması mümkün değil. Kendi belirlediğimiz takvim işliyor, bunu da zihin dünyasında kabullenemiyor. Göreceksiniz altılı masadan daha çok bahsedecek. Altılı masayla yatacak, altılı masayla kalkacak. Altılı masa endişeli düşü hâline gelecek” dedi.

‘GEÇİŞ SÜRECİNİN YOL HARİTASINDA UZLAŞMAK GEREK’

Cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili gayelerinin ortak aday olduğunu söyleyen Babacan, “Çünkü cumhurbaşkanlığını birinci çeşitte ve açık ortayla kazanmanın kaide olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Altılı masa olarak stratejilerinin cumhurbaşkanı adayı problemini sürecin en sonunda konuşmak olduğunu tabir eden Babacan, “Altı partinin evvel geçiş sürecinin yol haritasında uzlaşması gerekecek. Cumhurbaşkanı adayının da o uzlaşmanın altına imzası gerekecek. Cumhurbaşkanı adayı altı genel liderden birisi olabilir yahut dışarıdan bir isim olabilir. Altılı masada bunların hiçbirisini konuşmuş değiliz. Şu isim olsun, bu isim olmasın diye bir kıymetlendirmemiz de altılı masada olmadı” tabirlerini kullandı.

Babacan’ın iktisat alanına dönük iktidarın adımlarını eleştirdiği kelamları ise şu başlıklarla sıralandı:

YAKIN TARİHTE BÖYLESİNE YÜKSEK RİSK PRİMLERİ GÖRMEMİŞTİK: CDS, ne kadar yükselirse o kadar tehlikeli, iflas riskiyle karşı karşıya olduğunu gösteren bir sayı. Geçen hafta 836’yı gördü, sonra 870’lere kadar çıktı. Türkiye Cumhuriyeti’nin yakın tarihinde böylesine yüksek risk primleri görmemiştik. On sene evvel iflas etmiş Yunanistan risk primini 180’e düşürmüş.

BEN UYARIYI YAPTIM, FORMÜLÜ SÖYLEDİM: Ben uyarıyı yaptım. Bu, otobüsün uçuruma hakikat gittiğini gösteren bir göstergedir. Uçuruma giderken, ‘Vaktiniz var, direksiyonu kırıp uçurumdan yuvarlanmayı önleyebilirsiniz’ dedim. Formülü söyledim. İvedilikle Merkez Bankası ve TÜİK’in başına liyakatli ve ehliyetli bir kadroyu koyun, elinizi ayağınızı çekin.

BÜTÇEDEKİ FAİZ YETMEYECEK: Bu sene bütçedeki faiz 240 milyar. Yıllardır 50 milyar civarında seyretti. Bu da yetmeyecek zira bütçe eylül ekim ayında yapıldığı vakit faiz yüzde 17’ydi. Artık yüzde 28-30. Gelecek sene için koydukları faiz 291 milyar. Sayın Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin devlete en yüksek faizi ödeten devlet lideri olmuştur. Bu biçimde tarihe geçmiştir.

SEÇİM YAKLAŞTIKÇA AK PARTİ’DE VİCDANLARDAKİ SES AÇIĞA ÇIKACAK: AK Parti bünyesindeki beşerlerle konuştuğunuzda, milletvekilleri dahil yüzde 80-90 oranında, bütün gerçekleri gördüklerini anlıyoruz. Ama o denli bir insan kaynağı yapısı oluştu ki dirayetli, düşündüğünü korkmadan söyleyebilen insanların sayısı artık bir elin parmaklarını geçmiyor. Ama seçim yaklaştıkça onlar da vicdanlarının güçlü sesine karşı susmayacak. O vicdanlardaki ses açığa çıkacak. Beşerler zulüm endişesiyle susuyorlar. Önümüzdeki süreçte vicdanının sesini dinleyen ve dillendiren daha çok sayıda insanı göreceğimizi düşünüyorum. Kaygı duvarı, endişe eşiği aşağıya hakikat inecektir. (DUVAR)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.