Bahçelievler’de bina yıkımı sırasında yandaki apartman ziyan gördü

Posted by

Bahçelievler Siyavuşpaşa Mahallesi Begonya Sokak’ta bulunan 37 yıllık apartman kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde yaklaşık 5 ay evvel boşaltıldı.

Apartmanın yıkımı için dün sabah saatlerinde gruplar çalışma başlattı. Çalışma esnasında yıkılan apartmandan kopan beton kesimler, bitişikteki 5 katlı apartmanın 4 katına ziyan verdi.

Bina kısmen tahliye edildi

İhbar üzerine olay yerine belediye ve zabıta grupları sevk edildi. Önlem gayesiyle apartmanın bir kısmı tahliye edildi. Tahliye edilen bireyler Bahçelievler Belediyesi’nin tahsis ettiği otellere yerleştirilirken yapılan denetimlerin akabinde belediye tarafından binanın tadilatının yapılacağı öğrenildi.

“Dehşet anında kızım evdeydi”

İHA’nın haberine nazaran; olayın yaşandığı sırada kızının konutta olduğunu anlatan Soner İnce, “Benim büyük kızım konuttaydı dehşet anında. Bir kaç dakika evvel banyodan çıkıyor. Konut şu anda darmaduman halde. Kızım mutfaktayken yandaki yıkımdan ötürü beton modüllerin bir kısmı binaya yıkılıyor. Bina hasar gördü. Allahtan can kaybı yok. Yani buradaki işte problem var. Bina yıkımında eza var. Operatörlerde dert var. Fen işleri geldi. Belediye geldi. Dünden beridir ilgileniyorlar sağ olsunlar. Konuttaki hasarları yazdılar. Şu anda ben onu bekliyorum. Ona nazaran hareket edeceğim. Her hangi bir şikayette bulunmadım. Gerekirse hakkımı arayacağım. Benim konutumda eşya kalmadı şu anda. Ben verilen hasarı hesap edemiyorum. Baya bir hasar var. Makinalarım gitti. Televizyonlarım hasar gördü. Bilgisayarlarım ezilmiş. Her şey paramparça. Bu üzere olayların yaşanmasını istemiyoruz. Bu acemilikle işler yapılmamalı” dedi.

“Tamamen denetim dışı”

Olayın büsbütün denetim dışı olduğunu belirten inşaat firması yetkilisi Adem Küçük, “Bizim kendi makinamız bu taraftaki tablanın ilişkileri birbirine bağlı olmadan ve bu ilişkinin da bu tarafta çalışmasından etkilendiğinde bina bel verdi. Bina bel verince üstündeki tabla karşı binaya ziyan verdi. Büsbütün denetim dışı. Buna ne kadar tedbir de alsan olmaz. Bizim müdahale ettiğimiz taraf bu taraf kayan taraf öbür taraf. Sağ taraftaki çalışma büsbütün betonun zayıflığından kirişin demirinin zayıflığından altılık demir kullanılmış. Bina da esasen deniz kumundan yapıldığı hala belli” halinde konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.