Bayram tatilinde siber ataklara dikkat

Posted by

Koronavirüs nedeniyle internet kullanımının epey artması, siber saldırganları da harekete geçirdi. Bilhassa 2020 yılında yapılan siber atak sayılarında rekor artışlar yaşanmıştı.

Koronavirüsle artışa geçen siber taarruzlar, günümüzde de ağır bir biçimde devam ediyor.

Kurban Bayramı tatili, bu yıl 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü’yle bağlanınca, birçok şirket de bayram tatilini 9 güne uzattı.

Siber saldırganlar için büyük fırsat

DHA’da yer alan habere nazaran, okulların da kapalı olduğu yaz mevsiminde tatil yapmak isteyenler için güzel bir alternatif olan bu uzun tatilde iş yerlerinin kapanması, siber saldırganlar için büyük bir fırsat.

Ofislerde ve sistemlerin başında etkin çalışan hiç kimsenin olmadığını bilen saldırganların, fidye yazılımı üzere hücumlarını tatil devirlerinde ağırlaştırdığı belirtildi.

31 ülkede orta ölçekli şirketlerden 5 bin 600 BT profesyoneliyle yürütülen çalışma sonunda yayımlanan Fidye Yazılımının Durumu 2022 araştırmasında, işletmelerin yüzde 66’sının 2021’de fidye yazılımı saldırısına maruz kaldığı görüldü.

Siber hatalıların her geçen yılda daha karmaşık hücum formülleri ve daha yüksek teknolojiler kullandığına dikkat çeken Berqnet Genel Müdürü Hakan Hintoğlu, “Rapora nazaran şirketlerin yüzde 57’si akın hacminde artış bildirirken, yüzde 59’u akınların karmaşıklığının arttığını söylüyor.

BT dayanağının ve ağ güvenliği çalışanının sonlu kapasitede olduğu tatil devirlerini bilhassa hedefleyen saldırganlar, mesai günlerinde yapamayacakları tesirde taarruzlara imza atabiliyor.

“Güvenlik tahlili kullanmayan daha çok etkileniyor”

Bu durum sırf büyük şirketleri değil, küçük ve orta ölçekli işletmeleri de tehdit ediyor. Kendilerini siber hücumlar için maksat olarak görmeyen ve bu sebeple siber güvenlik tahlilleri kullanmayı tercih etmeyen KOBİ’ler, tatil günlerinde maruz kalacakları ataklardan değerli ölçüde etkilenme riski taşıyor.” tabirlerini kullandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.