Biden Cidde’de Irak Başbakanı el-Kazımi ile görüştü

Posted by

ABD Lideri Joe Biden, Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde temaslarını sürdürüyor. Biden, Körfez İşbirliği Kurulu (KİK) ülkeleri ile Mısır, Irak ve Ürdün önderlerinin iştirakiyle gerçekleştirilecek olan tepe öncesi ikili görüşmelerde bulunuyor.

DEAŞ için güvenlik uyumu şart

Biden, temasları çerçevesinde Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi ile bir ortaya geldi. Görüşmede iki ülke ortasındaki Stratejik Çerçeve Muahedesi kapsamında paydaşlığın sürdürülmesi gerektiğini vurgulandı. İki önder, terör örgütü DEAŞ’ın tekrar güç kazanmasını engellemek için Irak ile ABD ortasındaki güvenlik uyumun devam ettirilmesini konusunda hemfikir olduklarını lisana getirdi. Ayrıyeten, Irak’ta halkının iradesine karşılık veren yeni hükümetin kurulmasının ehemmiyetine dikkat çekildi.

ABD Lideri Biden, müreffeh, istikrarlı ve birleşik bir Irak’a verdiği ehemmiyeti lisana getirirken, Stratejik Çerçeve Anlaşması’na bağlı kaldıklarını belirtti. Biden, el-Kazımi’nin Suudi Arabistan ve İran’ın Bağdat’ta görüşmeleri istikametindeki teşebbüsünü memnuniyetle karşıladığını da belirtti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.