Binance CEO’su 2 Coin Hakkında Konuştu: Ders Aldık!

Binance CEO’su CZ, geçen yıl bugün kripto para piyasasında yaşananları hatırlattı. Piyasanın çökmesine neden olan 2 coin’den çıkarılabilecek dersler olduğunu söyledi.

Binance CEO’su, Mayıs 2022’de yaşananları değerlendiriyor

Terra (LUNA), geçen yıl 5 Nisan’da ATH seviyesi 119,2 doları belirledi. Aynı ay içinde birkaç kez piyasa genelinden bağımsız %20’nin üzerinde ralli yaptı. En büyük ilk 10 kripto para listesinin kalıcı üyelerinden biri haline geldi.

7 Mayıs itibariyle, UST’den sermaye kaçışının işaretleri, 11 Mayıs’ta kurucu Do Kwon hakkında ortaya çıkan yeni iddialarla ölüm sarmalına dönüştü. Bu tarihten itibaren, LUNA fiyatı bir günde %96 değer kaybıyla 0,10 doların altına düştü. Daha sonra Terra ağı 28 Mayıs’ta airdrop etkinliğiyle tekrar piyasaya döndü.

Binance CZ, bugün Twitter’dan UST/LUNA çöküşünün 40 milyar doları piyasadan sildiğini hatırlattı. Bitcoin (BTC) fiyatı krizin ardından 28.000 dolardan 19.000 dolara kadar değer kaybetti. Binance CEO’su, yaşananların ders niteliğinde olduğunu söylüyor.

Bir takipçisinin, “Öğrendiğim derslerden biri, asla duygusal ticaret yapmamak ve ticaret yaparken çok stratejik olmaktı” yorumunu onayladı.

https://twitter.com/DaCryptoAgency/status/1656516399911800832

Binance CEO’sundan Terra raporu

LUNA çöküşü bundan tam bir yıl önce meydana geldi. Binance CEO’su CZ, olaydan ders çıkararak şeffaflık ve kullanıcı korumasını vurguluyor. Ayrıca, Binance’in Terra proje ekibinin öncelikle bireysel kullanıcılarına ödeme yapmasını sağlayacağını açıkladı. Bu olay, kripto para piyasasındaki riskleri ve yatırımcıların korunması gerekliliğini gösteriyor.

Bu arada, Terra çöküşü Binance’in UST ve LUNA rezervlerini de eritti. Geçen yıl bir tweet’te CZ, “Binance, orijinal yatırımın (3 milyon dolar) bir parçası olarak 15.000.000 LUNA aldı. Zirvede 560x getiri sağladı. Hala aldığımız adreste duruyor. Asla taşınmadı veya satılmadı” diye yazdı.

https://twitter.com/cz_binance/status/1526129841376043008

Binance, Terra ekosistemindeki ciddi sıkıntılar başladığı sıralarda UST ve LUNA’yi delist eden ilk borsalar arasındaydı. CEO CZ, mağdur yatırımcılarla doğrudan temas halinde kaldı. Terra 2.0‘in piyasa sürülmesi fikrinde değerlendirmeler yaptı.

Terra kurucusunun 176 milyon doları donduruldu

2022’deki çöküşün ardından firarı olan Terra CEO’su Do Kwon, 23 Mart 2023 tarihinde Karadağ’da tutuklandı. Sıcak bir gelişmede, Güney Kore mahkemesi, savcıların Kwon’un 233,3 milyar KRW (176 milyon dolar) değerindeki yerel varlıklarının dondurulması talebini kabul etti.

Seul savcılığı sözcüsü Kim Hee-kyung, el konulan varlıkların Kwon’un Seul’deki özel konutu, emlak, ithal araçlar, Mirae Asset Securities’e yatırılan menkul kıymetler, Woori Bank’taki mevduatlar ve çeşitli borsalarda tutulan kripto para birimini içerdiğini doğruladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir