Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, ABD’li Senatör Graham ile görüştü

Posted by

Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğünden yapılan açıklamaya nazaran, görüşmede ikili siyasi ve ekonomik alakalar, terörle uğraş, savunma sanayii alanındaki iş birliği mevzuları, Ukrayna-Rusya Savaşı, Karadeniz tahıl sevkiyatı, Suriye, Ege-Akdeniz ve başka bölgesel bahisler ele alındı.

Görüşmenin başında Madrid’deki NATO Tepesi ve kabul edilen Yeni Stratejik Konsept değerlendirildi. Tepe marjında iki ülke önderinin olumlu bir havada gerçekleştirdikleri görüşmeden duyulan memnuniyet lisana getirildi.

Türkiye-ABD ilgilerinin karşılıklı hürmet ve anlayış temelinde, ortak ve stratejik çıkarların temel alındığı bir yerde ilerlemesi gerektiği tabir edildi. Savunma sanayii alanında iş birliğinin ve F-16 konusunda ilerleme sağlanmasının iki ülkenin çıkarlarına hizmet edeceği belirtildi.

Karadeniz üzerinden tahıl sevkiyatı için inançlı bir koridorun oluşturulması konusunda Türkiye’nin eforlarının takdirle karşılandığı söz edilen görüşmede, bu sevkiyatın muvaffakiyetle gerçekleşmesinin global besin güvenliği açısından stratejik kıymet taşıdığına vurgu yapıldı.

Ege ve Akdeniz mevzularında memleketler arası toplumun Türkiye’nin yasal haklarına hürmet göstermesi gerektiğinin altı çizilirken, Türkiye’nin ulusal güvenliğini, Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini tehdit eden PKK/YPG ve DEAŞ dahil tüm terör örgütlerine karşı ayrım yapmaksızın kararlılıkla gayret edilmesi gerektiği kaydedildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.