Davos Tepesi tekrar başlıyor: Rusya davet edilmedi

Posted by

Dünyanın tanınmış iş insanları ve siyasetçilerini bir ortaya getiren Dünya Ekonomik Forumu (WEF), 22-26 Mayıs ortasında İsviçre’nin Davos kasabasında yarından itibaren yine gerçekleştirilecek. Korona virüs salgını nedeniyle 2 yıldır düzenlenemeyen WEF, “Tarihi bir dönüm noktası” temasıyla başlayacak. Toplantılarda global salgın, Ukrayna savaşı, bölgesel ekonomik meseleler, ilerlemeyi hızlandırmak, global zorluklarla gayret, açlık ve kuraklık, global çatışmalar ve dünyada var olan düşüncelere tahlil yolları bulmak için dünyanın farklı kıtalarından 50 devlet ve hükümet lideri, büyük şirketlerin yöneticileri ve öbür alanlardan dahil olmak üzere 2 bin 500’den fazla iştirakçi bir ortaya gelerek tahlil yolları arayıp teklifler sunacak.

Toplantının gündemi ağır

Dünyanın en kıymetli sıkıntılarının tartışıldığı WEF, salgının akabinde ve savaşın sonucu olarak ortaya çıkan çok kutuplu bir dünya karşısında dünya başkanlarını birinci bir ortaya getirecek. İklim değişikliğinden, etraf ve ormanlık alanların müdafaası, eğitim, ağır darbe alan iktisadın yine canlandırılması, teknoloji ve dördüncü sanayi ihtilali, güç siyasetlerine uygun vadeli siyasetlerin oluşmasına kadar temel hususlar özel oturumlarla masaya yatırılacak.

200’ün üzerinde oturum yapılacak

WEF ayrıyeten 2030 yılına kadar 1 milyar beşere daha âlâ eğitim, maharet ve iş sağlama odaklı bir teşebbüs olan “Yeniden Marifet Devrimi” ve gezegenin ekosistemlerini restore etmek için 1 trilyon ağaç dikme çalışması, besin güvenliğinin sağlanması, tabiata dayalı yeşil bir iktisadın gelişmesi, siber güvenliğin sağlanmasına kadar birçok mevzuyu ele alacak. Kongre merkezinde 200’ün üzerinde oturum yapılacak.
Forumun kurucusu Klaus Schwab 2 yıl ortadan sonra gerçekleştirilecek tepeye yönelik, “Toplantı, salgın ve savaşın bir sonucu olarak ortaya çıkan çok kutuplu bir dünya ile karakterize edilen bu yeni durumda global başkanları bir ortaya getiren birinci tepe. Siyaset, iş dünyası, sivil toplum ve medyadan yaklaşık 2 bin 500 önderin şahsen bir ortaya gelmesi, kriz odaklı bir dünyada problemlerle yüzleşmek için emniyetli, gayri resmi ve hareket odaklı bir global platforma duyulan gereksinimi gösteriyor” dedi.

Açılış konuşmasını Zelenskiy yapacak

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy toplantıya görüntü konferans tekniğiyle katılarak forumun açılış konuşmasını yapacak. Ukrayna toplantıda güçlü bir formda temsil edilecek. Ukrayna’nın başşehri Kiev’in belediye lideri Vitaliy Klitschko ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba’nın da toplantıda konuşması bekleniyor. Ayrıyeten parlamento, iş dalı ve sivil toplumdan oluşan Ukrayna heyeti de Davos’ta olacak. Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ise Ukrayna’ya taarruzları nedeniyle foruma davet edilmedi. Şubat ayı sonlarında Ukrayna’ya yönelik taarruzlara karşılık olarak WEF, Rus kuruluşlarıyla tüm bağlarını dondurdu ve yaptırım uygulanan rastgele bir kişi yahut kuruluşla çalışmayacağını duyurdu.

İsveç ve Finlandiya’da katılacak

Bu yıl G7’ye başkanlık eden Almanya Başbakanı Olaf Scholz ise başbakan olarak Davos’ta birinci defa konuşacak. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de NATO’nun Moskova ile ilgilerinin tarihin en düşük düzeyinde olduğu periyotta İsveç ve Finlandiya’nın ittifaka adaylık müracaatında bulunduğu için doruğa katılacak.

KAYNAK: İHA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.