Dikkat tatil dönüşü olay sayıları artabilir

Posted by

Covid-19 hadiselerinin son iki haftadır yurdumuzda da artış trendine girdiğini belirten Prof. Dr. Topkaya ‘Tatil dönemi nedeniyle risk artıyor. Bu noktada pandeminin devam ettiği ve Covid’in hâlâ vefatla sonuçlanan sıkıntılara neden olabildiği unutulmamalı’ dedi…

Dünyanın birçok ülkesinde Omicron’un BA.4 ve BA.5 alt varyantları süratle yayılıyor. Sıhhat Bakanlığı dataları ülkemizdeki Covid-19 hadiselerinin da Haziran başından bu yana yaklaşık 7 kat arttığını gösteriyor. ‘Bununla birlikte artık tüm hastalara ve temaslılarına test yapılmadığı için aslında gerçek müspetlerin bunun çok daha üzerinde olduğunu öngörmek mümkün’ diyen Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Aynur Eren Topkaya, bayramda ve tatil döneminde dikkat edilmesi gereken noktalara değindi…

Prof. Dr. Aynur Eren Topkaya

Maske takmamak riski artırıyor

Güncel durumda hastaneler dışında, uçak, otobüs, tren üzere tüm toplu taşıma araçları ve tüm kalabalık ortamlarda maske kullanımı zaruriliği bulunmuyor. Münasebetiyle Covid-19 hadise sayılarının çok daha süratli artma riski var. Kimi süratli test sonuçlarının kayda geçmediğini biliyoruz. Ayrıyeten, belirtileri olmayan bireylere de artık test yapılmıyor. Bu noktada pandeminin devam ettiğini ve Covid-19’un hâlâ tehlike arz ettiğini aklımızdan çıkarmamalıyız.

Daha kolay bulaşıp akciğerleri tehdit ediyor

Özellikle tatil dönemi hasebiyle ülkemizin ve dünyanın farklı noktalarından gelenler tatil bölgelerinde bir ortada ve çok önemli yoğunluk var. Bayram tatili dönüşünde bu bireyler virüsü geldikleri bölgelerde de yayacaklar. Hasebiyle bu noktada birtakım tedbirlerin alınması gerekir. Bilhassa de risk kümesi olarak tanımladığımız bağışıklık sistemi zayıf, yaşlı ve akciğer, kalp üzere kronik hastalıkları bulunan şahıslar için tehlike katlanarak artıyor. Bunun yanında virüs de daima değişime uğruyor. BA.4 ve BA.5 olarak tanımlanan varyantların daha kolay bulaşabildiğini ve akciğerleri çok önemli etkilediğini biliyoruz.

Hatırlatma dozları hayati kıymete sahip

Covid-19 ile çabada aşı elimizdeki çok büyük güç. Lakin ne yazık ki ülkemiz genelinde milyonlarca kişinin hâlâ hatırlatma dozlarını yaptırmadığını biliyoruz. Aşıların yarattığı bağışıklığın uzun periyodik kalıcı olmadığı ve son aşıların üzerinden epey uzun vakit geçmesi nedeniyle toplumda virüsü almaya hazır insan sayısı da çok fazla. Bu nedenle hadise sayıları giderek artış eğiliminde. Münasebetiyle bu durum da bayram dönüşünde olay sayılarının artmasına neden olabilir.

Sarılmadan sevginizi gösterin

Maalesef aşısız ya da en son aşı dozunun üzerinden 6 aydan fazla vakit geçmiş olan bireylerde son varyant virüsler nedeniyle hastalık son derece ağır seyredebiliyor. Hatta ileri yaş ve altta yatan hastalığı olan bireyleri ne yazık ki kaybedebiliyoruz. Bu nedenle güç da olsa bu bayram bilhassa büyüklerimize sarılmamak ve ellerini öpmemek onların sıhhatleri açısından gerekli bir tedbir olacaktır. Bilhassa bugünlerde topluca kalabalık ziyaretlerin önüne geçilmeli. Hatta mümkünse bayram ziyaretinde açık ortamlarda bulunmaya çalışın. Ve bulunduğunuz alanlarda da toplumsal uzaklık kurallarına ahenk sağlayın.

Toplu taşıma araçlarında maske kullanın

Maske bilhassa kalabalık ve kapalı  alanlarda takılmalı. Toplu taşıma araçlarına mümkün olduğunca binmemeye çalışın. Şayet bu araçları kullanacaksanız kesinlikle maske takın.

Açık havada bile olsanız toplumsal aranızı koruyun

Açık havada ve daha kalabalık olmayan yerlerde araya dikkat ederek hareket edilmeli. Pandeminin çok süratli seyrettiği devirlerdeki üzere maske-mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilmeli.

Hijyen kurallarını unutmayın

Maske, aralık ve hijyen korunmanın temel ögelerini oluşturuyor. Tatil ve bayram periyodunda de bulunduğunuz her ortamda kesinlikle sık sık ellerinizi yıkamaya ya da dezenfektanla temizlemeye dikkat edin.

 

Kendinizi âlâ hissetmiyorsanız kalabalık ortamlara girmeyin

Baş ağrısı, kırgınlık ateş üzere şikayetleri olanlar hem kendilerini hem de sevdikleri ve etraflarındaki şahısları korumak için kalabalık ortamlara girmemeleri gerekir. Bu sorumluluğu göstermek yayılımı azaltır.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.