Erdoğan NATO tepesinde kimlerle görüşecek?

Posted by

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Madrid’de yapılacak NATO Tepesi sırasında Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılma taleplerinin değerlendirileceği dörtlü tepenin yanı sıra AB Kurul Lideri, Fransa, İngiltere, İspanya, Almanya, Hollanda, Avusturya ve Hollanda’nın devlet ve hükümet liderleri ile bir ortaya gelecek.

ANKA’nın haberine nazaran, Erdoğan yarın Madrid’de birinci olarak NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile bir ortaya gelecek. Kritik dörtlü tepenin saat 16.00’da başlaması planlanıyor. Erdoğan, bu görüşmenin akabinde İspanya Hükümdarı Felipe’nin başkanlar onuruna vereceği yemeğe katılacak.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Niinistö, Erdoğan ve Andersson’ın yarın bir ortaya gelecek olmasından dolayı çok mutlu olduğunu bildirdi.

Çarşamba günü başlayacak resmi tepe öncesinde ise Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşecek. Tepenin birinci oturumunda Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski başkanlara hitap edecek. İkinci oturumda ise Güney Kore, Yeni Zelanda, Avustralya, Gürcistan başkanları de toplantıya katılacak.

Aynı gün Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve AB Kurulu Lideri Charles Michel ile de ikili görüşme yapacak. Erdoğan, çarşamba akşamı ise İspanya Başbakanı Pedro Sanchez’in başkanlar onuruna vereceği yemeğe katılacak.

Erdoğan, doruğun son günü olan 30 Haziran’da ise evvel Sanchez ile ikili görüşme yapacak. Akabinde, gün boyunca Almanya Şansölyesi Olaf Scholz, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Avusturya Şansölyesi Karl Nehammer ile de ikili görüşmeler yapması planlandı.

‘BİDEN GÖRÜŞMESİ ŞU AN GÜNDEMDE YOK’

Öte yandan, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD Lideri Joe Biden’ın Madrid’deki NATO Doruğu kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesine ait “Şu anda belirlenen bir program yok. Lakin gelecek 24 saat içinde ne olacağını bir görelim, birtakım hareketlilikler var” dedi.

AA’nın haberine nazaran Türk, Finlandiyalı, İsveçli taraflar ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ortasında ağır temaslar olacağını kaydeden Sullivan, “Başkan Biden, mevzuyu çok yakından takip ediyor. Takımı, Finlandiyalılar, İsveçliler ve Türkler ile yakından çalışıyor ben de her 3 ülkedeki mevkidaşlarımla günlük telefon görüşmeleri yapıyorum. Biz, Madrid’e varana kadar olayların nereye evrileceğini bir görelim” yorumunu yaptı. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.