FIFA serisi nereye gidiyor? Lisans anlaşmasından sonra ne olacak?

Oyun dünyasında damga vurmuş, yıllardır oyun severlerin yeni sürümünü merakla beklediği bir futbol oyunu FIFA. 2021 itibarıyla 325 milyon kopyadan fazla satan bu PC’de ve çeşitli oyun konsollarında oynanabilen bu futbol oyunu, tüm zamanların en çok sevilen serilerinden biri.

Ancak oyun firması Electronic Arts’ın (EA) yapımı olan FIFA serisinde 2024 senesi bir devrin sonuna işaret etmekte. Oyuna ismini de veren ve Uluslar Arası Futbol Birliği (FIFA) ile oyunun arasında 30 yıldan beri devam eden işbirliği sona eriyor. FIFA lisansının bitmesi ile yeni sürümde oyunun ismi değişecek. Electronic Arts, yeni çıkacak oyunun adının EA Sports FC 24 olacağını duyurdu. EA, yeni ismi heyecan verici yeni bir çağın başlangıcı olarak lanse etti. EA’nın FIFA ismini koruyabilmesi için Uluslar Arası Futbol Birliği’nin şirketten her dört senelik yeni lisans hakkı için 1 milyar dolar talep ettiği, EA’nın da bunu kabul etmediği konuşuluyor.

FIFA 23 oyunundan bir görüntü

FIFA lisansını kaybetmesine ve oyunun isminin değişmesine rağmen Electronic Arts, yeni FC 24’te de 30’dan fazla ligin, 100’den fazla stadyumun, 700’den fazla takımın ve 19 binden fazla futbolcunun yeni oyunda da korunacağını belirtiyor. EA ayrıca hayranların daha önce yer alan her oyun modunu yeni sürümde de oynayabileceklerine dair güvence de verdi.

Ancak ‘FIFA’ ismi oyun dünyasında tarihe karışmayabilir. FIFA Başkanı Gianni Infantino, EA Sports FC’ye rakip olacak yeni bir oyun üzerinde çalışıldığını açıkladı. FIFA Başkanı Infantino, FIFA isminin tek bir şirket olan EA ile eşleştirilmesinin ötesinde oyun severlere daha fazla seçenek sağlamak için ilk kez bir dizi üçüncü taraf yapımcılarla çalıştıklarını doğruladı. Infantino “FIFA adına sahip tek gerçek oyunun, oyuncular ve futbol hayranları için mevcut olan en iyi oyun olacağından emin olabilirsiniz” diyerek FIFA adının yeni bir oyun ile devam edeceğini duyurdu.

Oyunda kadın futbolcular da seçilebiliyor.

SERÜVEN 1993’TE BAŞLADI

FIFA serisinin ilk oyunu, FIFA: International Soccer adıyla 1993 sonlarına doğru piyasaya sürüldü. İlk oyun 16 bit grafiklere sahipken oyunda sadece milli takımlar yer alıyordu. Takımların amacı Dünya Kupası’na katılabilmekti. Futbolcu isimleri ise kurgusaldı. Daha sonra bu oyunun geliştirilmiş ve bazı liglerin eklenmiş versiyonu FIFA 95 yayınlanırken, 1995 yılı sonunda oyunun ilk 3D grafiklere sahip versiyonu olan FIFA 96 piyasaya sürüldü. Bu oyunda ilk kez futbolcular gerçek isimleriyle yer aldı. Bu tarihten itibaren her yıl bir oyun yayınlandı. Oyunun yeni versiyonları her yıl eylül veya ekim aylarında bir sonraki yılın ismiyle piyasaya sürüldü.

Her yeni versiyonda yepyeni özellikler oyun severlerin karşısına çıktı. Örneğin FIFA 97’yi ile ilk defa LAN vasıtasıyla birden fazla bilgisayar veya konsolda oynayabilme özelliği geldi. Sonraki yıllarda futbolcuların sezonlar boyunca oynayabildiği kariyer modunun ilk örneği ortaya çıktı. Liglerin yanı sıra Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi gibi ligler de oyuna eklendi. Yıllar geçtikçe grafikler daha da gerçeğe yakın hale gelmeye başladı. Oynanış ve futbolcuların top kontrolü ile hareketleri her geçen yıl yapay zekanın yardımıyla da daha da gelişti. Gol sevinçleri bile oyun severler tarafından yönetilebilir hale geldi. Yakın zamanda kadın futbol takımları ve ligleri de oyuna eklendi.

Serinin ilk oyunu 1993’te piyasaya sürüldü. Oyunun ilk versiyonunda grafikler günümüzdeki halinden çok uzaktı.

Kariyer modu da geliştirildi. Oyun, takımlar sanki gerçek bir menajer tarafından yönetiliyormuş gibi oynanacak şekilde evrildi. Her geçen yıl daha çok lig, daha çok stadyum ve daha çok oyuncu oyuna eklendi. Tek bir oyuncu üzerinden takımın yönetilmesi veya kurgusal bir futbolcunun kariyerini inşa etmek, antrenman modları gibi birçok oyun modu da zaman içinde oyuna eklendi.

Peki bizi EA FC 24’te neler bekliyor? Eylül sonunda yayınlanmasın beklenen oyunun oynanabilirliğinin bir önceki oyuna göre çok daha fazla ve gerçekçi animasyonlara sahip olacağı öngörülüyor. FIFA 23 ile gelmesi beklenen ama gelmeyen çevrimiçi kariyer modunun bu oyun ile kullanıcılara sunulması tahmin ediliyor.

Kaynaklar: Dexerto, Gamespot, Goal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx