Gram altını silkeleyecek Maduro operasyonu! İslam Memiş’ten ‘Venezuela’ uyarısı… Piyasaya çıkıyor

Posted by

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Venezuela Devlet Lideri Nicolas Maduro’nun Ankara ziyareti sonrası altın transferi ve üzerine ağırlaşmaya başlandı. Türkiye’nin nakit sorunun Venezuela’dan karşılaması bekleniyor. Pekala Venezuela’dan Türkiye iktisadı için nasıl bir atılım gelecek? İslam Memiş bilhassa altın kuruna dikkat çekerek, yeni bir operasyona dikkat çekti. İşte ayrıntılar.

İSLAM MEMİŞ’TEN ALTININ TANSİYONUNU İNDİRECEK OPERASYON SİNYALİ

Yaptığı iddialar ile dikkatleri üzerine çeken Piyasa Uzmanı İslam Memiş, Venezuela- Türkiye ziyaretinin iktisada tesirlerini kıymetlendirdi. Bilhassa altın rafineri üzerine duran İslam Memiş, Çorum’daki Venezuela altını işletme tesisi üzerinden yeni bir operasyonun sinyalini verdi. Gram altın 1000 lira düzeylerine ulaşırken, duyurulan GES projesi ile kısa müddetli düşüşler yaşandı. Yatırımcı bu düşüşlerin kalıcı olup olmayacağını merak ederken, İslam Memiş’ten Maduro operasyonu geldi.

VENEZUELA’DAN ALTIN TRANSFERİ GELEBİLİR

Çorum’da Venezuela altının işlendiğini tabir eden Memiş bu durumun Türkiye için kıymetli bir fırsat olduğunu söyledi. Türkiye’nin nakit ve dövize gereksinimi olduğunu belirten Memiş, Venezuela’nın fiziki altınlarının bu süreçte kullanılmasının kıymetli bir atılım olacağını tabir etti. Memiş, Türkiye’nin, Venezuela’nın altınını fiziki varlık koruyan tek ülke olduğunun da altını çizdi.

“TÜRKİYE’NİN SICAK PARAYA GEREKSİNİMİ VAR”

Türkiye’deki yüksek enflasyon ve seçim atmosferine değinen Memiş, bu yaşanılan sürecin dövizi olumsuz etkilediğini söyledi. Dövizdeki yüksek tansiyonun düşmesi için Türkiye’nin sıcak paraya muhtaçlığı olduğunu belirten Memiş, Venezuela’nın Türkiye’yi altın konusunda rahatlatabileceğini öngördü.

“VENEZUELA TÜRKİYE İÇİN ÂLÂ BİR FIRSAT”

Erdoğan- Maduro münasebetine dikkat çeken Memiş, Venezuela’nın bu süreçte Türkiye’ye önemli katkısının olacağının altını çizdi. Memiş, Venezeula’yı fırsat olarak kıymetlendirerek şunları kaydetti:

“Bugünlerde Türkiye’nin nakite gereksinimi vardır. Bu nakit gereksinimini karşılamak için bence düzgün bir fırsat yakalamış oldu. Ancak içeride gram altın piyasası büsbütün dolara bağlı. Türkiye’de dolar nereye gram altın oraya. Artık üstte bir bölgedeyiz. Bence bir ay üzere bir süreç beklemek lazım, bir düşüş öngörüyorum hem gram altında hem döviz kurlarında”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.