İngiltere’nin yeni Başbakanı Truss, birinci ulusa sesleniş konuşmasını yaptı

Posted by

İngiltere’nin yeni Başbakanı Liz Truss, birinci ulusa sesleniş konuşmasında üç önceliği olduğunu belirterek, iktisat, güç ve sıhhat alanlarındaki problemleri ele alarak tahlil üreteceği vaadinde bulundu.

Truss, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth tarafından başbakan olarak atandıktan ve hükümeti kurmakla görevlendirildikten sonra Başbakanlık Konutu 10 Numara önünde birinci konuşmasını yaptı.

Ülkesi için çok hayati bir vakitte başbakanlık misyonunu üstlenmekten onur duyduğunu lisana getiren Truss, İngiltere’yi olağanüstü yapan şeyin özgürlük, teşebbüs ve tarafsızlığa olan temel inanç olduğunu söyledi.

Başbakan Truss, “Halihazırda Rusya’nın Ukrayna’daki dehşetli savaşı ve Kovid-19 sonrasının neden olduğu şiddetli global rüzgarlarla karşı karşıyayız. Artık İngiltere’yi geride tutan problemleri çözme vakti.” sözlerini kullandı.

Yolların ve meskenlerin imaline, ülke genelinde büyük işlere, kasaba ve kentlere daha fazla yatırıma muhtaçlık olduğunu lisana getiren Truss, ailelerin üzerindeki ekonomik yükün de azaltılması gerektiğini belirtti.

“BAŞBAKAN OLARAK 3 ÖNCELİĞİM VAR”

Truss, ekonomiyi büyütmek için “cesur bir planı” olduğuna işaret ederek, Başbakan olarak üç önceliği olduğunun altını çizdi.

İlkinin, vergilerin azaltılması ve ıslahat yoluyla ekonomiyi büyütmek için yürekli bir plan ortaya koymak olduğunu kaydeden Truss, “Sıkı çalışmayı ödüllendirmek ve iş odaklı büyüme ile yatırımı artırmak için vergileri azaltmak.” dedi.

Truss, ikinci önceliği olarak, “(Rusya Devlet Lideri Vladimir) Putin’in savaşının neden olduğu güç krizini ele alacağım. Güç faturalarıyla başa çıkmak ve gelecekteki güç arzımızı garanti altına almak için bu hafta harekete geçeceğim.” diye konuştu.

“SAĞLIK SİSTEMİNİN KARŞI KARŞIYA OLDUĞU KRİZLE BAŞA ÇIKACAĞIM”

Üçüncü önceliğinin ise İngiltere Ulusal Sıhhat Sisteminin (NHS) karşı karşıya bulunduğu krizle başa çıkmak olduğunu söyleyen Truss, “İnsanların hekim randevusu almalarını ve gereksinim duydukları NHS hizmetlerine ulaşmalarını sağlayacağım.” tabirini kullandı.

Truss, fırtına ne kadar güçlü olursa olsun, İngiliz halkının daha güçlü olduğunu bildiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Ülkemiz işlerini başaran beşerler tarafından inşa edildi. Muazzam yetenek, güç ve kararlılık rezervlerimiz var. Birlikte fırtınayı atlatabileceğimizi, iktisadımızı yine inşa edebileceğimizi ve çağdaş, parlak İngiltere olabileceğimizi biliyorum.”

Boris Johnson, 7 Temmuz’da iktidardaki Muhafazakar Parti liderliğinden istifa ettiğini, başbakanlık misyonunu ise yeni başkan seçilene kadar sürdüreceğini açıklamıştı.

Johnson’ın istifasının akabinde iktidardaki Muhafazakar Parti üyelerinin yaptığı oylama sonucu dün açıklanmış ve Liz Truss 81 bin 326 oy alırken, rakibi Rishi Sunak 60 bin 399 oyda kalmıştı.

Böylece, parti içindeki liderlik yarışını kazanan Truss, tıpkı vakitte ülkenin yeni başbakanı olmaya hak kazanmıştı. (AA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.