İtalya cehennemi yaşıyor! 2022 şimdiden en sıcak yıl oldu

Posted by

İtalyan ANSA ajansının Ulusal Araştırma Kurulu İklim ve Atmosfer Enstitüsü (ISAC-CNR) kaynaklarına dayandırdığı haberine nazaran, ülkede temmuz ayı sıcaklıkları ortalamanın 2,26 derece üzerinde seyretti.

İtalya’da 2022 en sıcak yıl

İtalya’da ocak-temmuz devrinde sıcaklıklar, kayıtların tutulmaya başlandığı 1800’den bu yana ortalamanın 0,98 derece üzerinde ölçüldü. Enstitüye nazaran, birinci 7 ay boyunca kaydedilen yüksek sıcaklıklar sebebiyle 2022 en sıcak yıl olma yolunda ilerliyor. Enstitü yetkililerinden Michele Brunetti, ANSA’ya verdiği demeçte, “2022 şu an bitmiş olsaydı, şimdiye kadarki en sıcak yıl olurdu.” dedi.

İtalya’da bu yıl, tesirini mayıs ortasından gösteren sıcaklıklar ve azalan yağış ölçüsü sebebiyle son 70 yılın en şiddetli kuraklığı kaydedilmiş, ülkenin en büyük ırmağı Po’da su düzeyi yer yer yüzde 10’a kadar gerilemişti. Öbür yandan, İtalya Ziraatçılar Derneği (Coldiretti), kelam konusu iklim olaylarının tarım dalına verdiği zararın 6 milyar avro civarında olduğunu açıkladı.

Portekiz’de son 92 yılın en sıcak ayı

Portekiz Ulusal Hava Durumu Kurumundan yapılan açıklamada da Portekiz ana karasında temmuzun çok sıcak ve yağış açısından da çok kurak bir ay olduğu belirtildi.

Ülkede, hava sıcaklığı bakımından kayıtların tutulduğu 1931’den bu yana Temmuz 2022’nin en sıcak ay olarak kayıtlara geçtiği bildirildi. Portekiz ana karasında 13 Temmuz 2022 “en sıcak gün” olarak kayıtlara geçti. Ülkede bu yıl en yüksek sıcaklık da 47 derece ile temmuzda ölçüldü.

Portekiz Sıhhat Bakanlığı, daha evvel yaptığı açıklamada, temmuzda tesirli olan sıcak hava dalgası nedeniyle 7-18 Temmuz tarihlerinde bin 63 kişinin hayatını kaybettiği varsayımında bulunmuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.