Jandarma’dan Ankara’da büyük operasyon: 279 gözaltı

Posted by

Ankara Vilayet Jandarma Komutanlığından yapılan açıklamaya nazaran, uyuşturucu unsur imalatı ve ticaretinin önlenmesine, hırsızlık olaylarının aydınlatılmasına, tarihi eser kaçakçılarıyla çabaya ve siber olaylara müdahaleye ait kent genelinde yürütülen çalışmalar devam ediyor.

Bu kapsamda, 23-29 Haziran’da yapılan araştırmalar sonucu, Sincan ilçesi Yenikent Ova Çayı mevkiinde G.K’nin kenevir bitkisi yetiştirdiği bilgisine ulaşan takımlar, Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde çalışmalarını ağırlaştırarak, uyuşturucu arama köpekleriyle G.K.’nin ikamet adresinde ve Ova Çayı dere yatağında yapılan aramalarda, 213 kök kenevir bitkisi ele geçirildi.

Bir öbür uyuşturucu operasyonu ise Polatlı ilçesinde düzenlendi. Jandarma devriyesinde kuşkulu hareketler sergileyen M.S.’nin üzerinde ve aracında yapılan aramalarda 4,2 gram metamfetamin ele geçirildi.

İki olayda gözaltına alınan 2 kuşkulu hakkında isimli süreçlere başlandı.

 37 HIRSIZLIK ŞÜPHELİSİ YAKALANDI

Jandarma Cürüm Araştırma Timleri (JASAT) Gölbaşı, Etimesgut, Mamak, Sincan ve Polatlı ilçelerinde meydana gelen 21 farklı hırsızlık olayını 23-29 Haziran ortasında yürüttükleri çalışmalarla aydınlattı. Olayların şüphelileri olduğu tespit edilen 37 kişi yakalanırken 2’si çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklandı.

Ayrıca, 23-29 Haziran’da jandarma takımları, yol denetim noktaları ile devriye faaliyetlerinde çeşitli hatalardan aranan 236 şüpheliyi gözaltına aldı.

– 2 bin 212 toplumsal medya ile URL adresi incelendi

Ekipler, 1-30 Haziran’da sanal devriye faaliyetleri kapsamında da 2 bin 212 toplumsal medya/URL adresinde inceleme ve araştırma gerçekleştirdi.

Çalışmada, yasa dışı bahis oynanmasına imkan sağladığı belirlenen 209, müstehcen ve fuhuş içerikli paylaşım yapan 76 internet sitesi Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumuna, “oltalama” metoduyla dolandırıcılık faaliyetinde bulunan 8 internet sitesi ise Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezine bildirilerek, bunlara erişim engellendi.

– 526 eski eser ele geçirildi

Jandarma grupları, Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunması ile Kaçakçılığın önlenmesine yönelik sürdürülen çalışmalar kapsamında, 24 Haziran’da farklı ilçelerde yol denetim ve devriye çalışması başlattı.

Beypazarı ilçesi Dibecik Mahallesi ile Boyalı Mahallesi’nde de asayiş denetimlerinde kuşkulu hareketler sergileyen K.A., Ş.S., H.G. ve Y.G’nin araçlarında ve üstlerinde yapılan aramalarda, 518 sikke, 7 süs eşyası ve 9 santimetre uzunluğunda bir heykel olmak üzere toplamda 526 eski eser ele geçirdi.

Eserlere Anadolu Medeniyetleri Müzesine teslim edilmek üzere el konuldu. Şüpheliler hakkında isimli süreç başlatıldı.

Ankara Vilayet Jandarma Komutanlığı gruplarınca haziran ayında çeşitli kabahatlerden gözaltına alınan kişi sayısı toplamda 279 oldu.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.