Naci Ağbal holding idaresinde

Posted by

Kazancı Holding, Naci Ağbal’ın idare takımına katıldığını resmen duyurdu.

Temmuz sonunda gerçekleştirilen genel heyet toplantılarında alınan kararla, eski Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, Karı Holding ve iştiraki Aksa Enerji Yönetim Şurası Lider Yardımcısı vazifelerine getirildi. Ağbal birebir vakitte Karı Holding, Aksa Güç ve Aksa Elektrik şirketlerinin icra konseylerinde da faal misyon alacak.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, “Hızla değişen ve çok çeşitli fırsatları barındıran küresel güç piyasalarında, Aksa Şirketler Kümemiz ile ‘global güçlü bir oyuncu’ olma gayesi doğrultusunda ağır bir gayret içindeyiz. Güç alanındaki deneyim ve yetkinliklerimizi küresel vizyonumuz ile birleştirerek milletlerarası pazarlarda büyümeye kararlıyız” tabirlerine yer verildi.

Açıklama şöyle devam etti: “Hissedarlarımız başta olmak üzere, tüm paydaşlarımız için bedel üretmeye odaklanan bir strateji temelinde, yatırımlarımızı artırma ve çeşitlendirme yolunda da kıymetli çalışmalar yürütüyoruz. Oluşturduğumuz bu stratejiyi güçlü bir kurumsallaşma ile destekleyeceğiz. Bu çerçevede Sayın Naci Ağbal’ın, Yararı Holding ve Aksa Güç Üretim A.Ş.’ye İdare Heyeti Lider Yardımcısı olarak katılması hem küresel stratejimizin oluşturulmasında hem de güçlü mali yapımızın küresel stratejimize uygun biçimde şekillendirilmesinde bizlere büyük bir güç ve bedel katacak.

NACİ AĞBAL KİMDİR?

Naci Ağbal, 1 Ocak 1968; Bayburt; Türk bürokrat, siyasetçi ve Maliye Bakanı.

Ağbal, 1 Ocak 1968 tarihinde Minteha ve Yakup Ağbal çiftinin çocuğu olarak Bayburt’un Yoncalı köyünde doğdu. 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu İdaresi Kısmı’ndan mezun oldu. Tıpkı yıl Teftiş Konseyine girdi, 1993’te Maliye Müfettişi oldu. Yüksek Lisans eğitimini 1998 yılında Exeter Üniversitesi İş Yönetimi Genel İşletme İdaresi (MBA) Programında tamamladı.

2003 yılında Gelirler Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı misyonuna, 2007 yılında Bütçe ve Mali Denetim Genel Müdürlüğü’ne atandı. Ekim 2008 tarihinde Bakanlar Konseyi kontenjanından Yükseköğretim Konseyi (YÖK) üyeliğine seçildi. 8 Mart 2008 tarihi prestijiyle de Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet üyesi oldu. 12 Haziran 2009 tarihinde Maliye Bakanlığı Müsteşarlığı misyonuna atandı. Bu misyonunu 9 Şubat 2015 tarihine kadar sürdürdü.

Ağbal 9 Şubat 2015 tarihinde Maliye Bakanlığı Müsteşarlığı misyonundan istifa ederek Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri’nde aday olabilmek için istifa eden 200 bürokrat ortasında yer aldı. Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri’nde Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Bayburt milletvekili olarak meclise girdi. 13 Eylül 2015 tarihinde AK Parti İktisattan Sorumlu Genel Lider Yardımcılığı misyonuna başladı. Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri’nde tekrar AK Parti Bayburt milletvekili olarak meclise girdi.

Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri sonrası Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından 24 Kasım 2015 tarihinde kurulan 64. Türkiye Hükûmeti’nde Maliye Bakanı olarak görevlendirildi. Maliye Bakanlığı misyonunu Mehmet Şimşek’ten devralan Ağbal, yeni devrin Türkiye iktisadı için “reform dönemi” olacağını ve mali disiplinden asla vazgeçmeyeceğini bildirdi. Davutoğlu’nun istifa etmesinin akabinde Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Türkiye Hükûmeti’nde tekrar Maliye Bakanı olarak görevlendirildi. 24 Temmuz 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Lideri olarak atandı. 7 Kasım 2020 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal vazifeden alındı, yerine Naci Ağbal atandı, 20 Mart 2021 tarihine kadar vazife yaptı. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.