Norveç istihbaratı: “Rusya artık güç dengesini değiştirebilir”

Alman televizyon kanalı N-TV’nin aktardığına göre Norveç istihbarat servisleri, “Kuzey Kore ve Çin’in desteğiyle Rusya’nın Ukrayna’daki konumunu güçlendirdiğini” rapor etti. Haberde, ABD’deki iktidar çatışmaları Kiev’e yardım etmeyi zorlaştırırken, Norveç istihbaratı Moskova’nın bölgede güç dengesini değiştirmek için doğru anı yakaladığı uyarısında bulundu. Norveç’in askeri istihbarat şefi Niels Andreas Stenneses, ulusal güvenlik riskleri hakkındaki yıllık raporunu sunarken, Kiev’in durumu değiştirme umudunu korumak için kapsamlı yeni Batı askeri yardımına ihtiyacı olduğunu belirtti.

Stenneses “Rusya şu anda bir yıl öncesine göre daha güçlü bir konumda ve avantajlı durunmda. Moskova Ukrayna’nın yaklaşık üç katı kadar askeri harekete geçirebilecek pozisyonda. Rusya yaptırımlara beklenenden daha kolay uyum sağladı. Endüstrisinin yıl boyunca operasyonları desteklemeye yetecek kadar mühimmatı, insansız hava aracı ve füze üretme kapasitesi var” dedi.

Stennes’e göre Rusya, İran, Belarus ve Kuzey Kore’den askeri destek alıyor, Çin ise silah sağlamasa da Rusya savunma sanayine makine, araç, elektronik ve yedek parça veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir