Papa, Kanada’da yerli çocuklara yönelik istismarlar ve makûs muamele için özür diledi

Posted by

Katoliklerin manevî önderi ve Vatikan Devlet Lideri Papa Francis, ‘tövbe haccı’nın birinci durağı olan Edmonton kentinde yerli halkın önderleri, yatılı kilise okullarından sağ kurtulanlar ve siyasilerle halka açık bir aktifliğe katıldı.

Kanada Genel Valisi Mary Simon, Başbakan Justin Trudeau, kabine üyeleri ve yüzlerce kişinin katıldığı aktiflik, Edmonton’un güneyindeki eski Ermineskin Yatılı Kilise Okulu bölgesinde yapıldı.

Papa, klâsik ayinlerini izlediği yerlileri temsilen bir bayana, Vatikan’dan getirdiği ve yatılı kilise okullarında kalırken ölen bir çocuğa ilişkin ayakkabıları verdi.

Bir yerli temsilcisi de Papa Francis’e, kartal tüylü başlık ve yerli davulu ikram etti.

Papa, kartal tüylü yerli başlığını bir mühlet taktıktan sonra çıkardı ve iştirakçilerle birlikte dua etti.

‘ALÇAK GÖNÜLLÜLÜKLE AF DİLİYORUM’

AA’nın haberine nazaran Papa Francis aktiflikte yaptığı konuşmada “Yerli halklara karşı bu kadar çok Hristiyan tarafından işlenen kötülük için alçak gönüllülükle af diliyorum” sözlerini kullandı. Kanada’daki yatılı kilise okullarında, yerlilere yönelik “yıkıcı” siyasette iş birlikçi Katolik Kilisesi üyeleri ismine özür dileyen Papa, Hristiyan toplumuna, zorla asimilasyonların yerlilerin kültürlerini yok ettiğini, ailelerini parçaladığını ve hala hissedilen formlarda marjinalleştirdiğini söyledi.

Yerliler, Papa’nın bu kelamlarını alkışlarla karşıladı.

Papa, Kanada’nın en büyüklerinden eski Ermineskin Yatılı Kilise Okulu’nu işaret ederek “Burada, acı anılarla temaslı olarak, bir hac olarak düşündüğüm şeye başlamak istiyorum. Bu bir tövbe haccı” diye konuştu.

Konuşmasında tekraren özür ve af dileyen Papa, kilisenin birçok üyesi tarafından desteklenen ve yatılı okulların “feci hatası” ile “acıklı kötülüğünü” yansıtan geçmişin hareketleri için de üzgün olduğunu söz etti.

Yatılı okullardan geri dönmeyen çocukların anılarının onda “acı, öfke ve utanç” duygusu bıraktığını söyleyen Papa Franciscus, misyonerlerin “acımasız” aksiyonları için daha evvelki özrünün ötesine geçerek af diledi. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.