Putin’in üzerindeki baskı devam ediyor: İngiltere’den sekiz Rus hakkında yaptırım kararı

Posted by

İngiltere, Rusya-Ukrayna savaşında Rusya’ya takviyeleri nedeniyle Rus Ortodoks Kilisesi Lideri Patrik Kirill, Rusya Çocuk Hakları Komiseri Maria Lvova-Belova, Moskova Kent Duması Yardımcısı Sergey Savostyanov, Rus nakliye şirketi Volga-Dnepr Group’un Lideri Alexey Isaykin ve 4 Rus askeri hakkında yaptırım kararı alındığını açıkladı.

Yaptırım listesi açıklandı

İngiltere, Ukrayna’ya hücumları nedeniyle Rusya’ya yönelik yeni bir yaptırım kararı açıkladı. İngiltere, Rusya’ya olan dayanağı nedeniyle Rus Ortodoks Kilisesi Lideri Patrik Kirill, Ukraynalı çocukların zorla evlat edinildiği savıyla Rusya Çocuk Hakları Komiseri Maria Lvova-Belova hakkında yaptırım kararı alındığını belirtti. Açıklamada, Moskova Kent Duması Yardımcısı Sergey Savostyanov ve Rusya tarafından kritik malları taşıyan Rus nakliye şirketi Volga-Dnepr Group’un Lideri ve İdare Şurası Üyesi Alexey Isaykin hakkında da yaptırım kararı alındığı söz edildi.

“Putin üzerindeki baskıyı sürdürmekten vazgeçmeyeceğiz”

İngiltere, Ukrayna’nın Bucha kentinde sivilleri öldürdüğü, tecavüz ve azap ettiği sav edilen 4 Rus askerine de yaptırım kararı alındığını açıkladı. Ukrayna’nın Herson bölgesinde Rusya ile işbirliği yapan kelamda ’Barış ve Nizam için Kurtuluş Komitesi’ üyeleri hakkında da yaptırım kararı alındığı belirtilen açıklamada, “Yaptırımlar Putin’in müttefiklerini, ordu kumandanlarını, Rus ve Myanmarlı silah tüccarlarını da gaye alıyor” denildi.
İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, “Bugün, çocukların kaçırılması ve zorla evlat edinilmesi de dahil olmak üzere Ukrayna’ya anlatılmaz acılar yaşatan Putin’in savaşına takviye olan failleri gaye alıyoruz. Ukrayna başarılı olana kadar özgürlük ve demokrasiyi savunmaktan, Putin üzerindeki baskıyı sürdürmekten vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.