Ramazan’da ağız kokusuna karşı dil temizliği

Posted by

Ramazan ayında oruç tutanların başlıca sorunlarından birinin ağız kokusu ve bu durumun gerek sağlık gerekse de sosyal hayatta çıkardığı zorluklar olduğunu ifade eden Liv Hospital Samsun Ağız ve Diş Sağlığı Uzm. İlhan Çakır, uyarılarda bulundu.

DİLİN YÜZEYİ MUTLAKA TEMİZLENMELİ

Ramazan ayında dil temizliğinin de ağız kokusunu artıran faktörler arasında geldiğini belirten Diş Hekimi İlhan Çakır, diye konuştu.

DİL TEMİZLİĞİNE DİKKAT EDİLMELİ

Tüketilen gıdalar, diş fırçalama sıklığı, kalitesi ve diş ipi kullanımı gibi basit gözüken durumların ağız kokusu oluşumunda büyük rol oynadığını belirten İlhan Çakır, şeklinde konuştu.

RAMAZAN’DA AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ 2 KAT ARTIYOR

Yanlış ve eksik ağız bakımının diş çürüğüne sebep olabileceğini vurgulayan Çakır, “Ramazan ayında günde 16 saat kadar oruçlu olduğumuz için aslında ağzımızın en önemli koruyucu parçalarından biri olan tükürükten belli oranda mahrum kalıyoruz. Gün içinde sıvı alamamamız nedeniyle ağzımızdaki tükürüğün miktarı ve kalitesi de azalıyor. Bu durum ağız florasının bozulmasına ve diş çürüklerine kapı aralıyor. Bu yüzden özellikle bu ayda ağız ve diş sağlığının önemi 2 kat artıyor. Bu problemlerin önüne geçebilmek için iftar ve sahur arasındaki vakitte bol sıvı tüketmeliyiz. Alternatif olarak tükürük akışını artırıcı etkisinden dolayı şekersiz sakız çiğnemenin de faydası olacaktır. Ramazan ayında ağız bakımımıza ne kadar çok dikkat edersek, olabilecek sağlık problemlerinin ve ağız kokusunun da o derece önüne geçebiliriz” ifadelerini kullandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.