Rusya’dan Transdinyester için Moldova’ya ikaz

Posted by

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, başşehir Moskova’da düzenlenen bir forumda, Moldova hudutları içerisinde bulunan ve tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Transdinyester bölgesi sorunu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Transdinyester bölgesinin Moldova’nın bir kesimi olduğunu kaydeden Lavrov, kelam konusu bölgede yaklaşık 200 bin Rus vatandaşı dahil çoğunlukla Rus ve Rusça konuşanların yaşadığını söyledi.

“ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

Bu bölgede Rus barış güçlerinin bulunduğuna dikkati çeken Lavrov, şu sözleri kullandı:

Moldova’daki durumu dikkatlice takip ettiklerini aktaran Lavrov, “Moldova’da Rus ve Rusça konuşan nüfusun çıkarlarının hiçbir formda ziyan görmemesi için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

Moldova’da Transdinyester bölgesinden diğer Gagauz Özerk Yeri’nin de bulunduğuna dikkati çeken Lavrov, “Bu bölge de özel statüye sahip olmak istiyor. Gerçeği, kelam konusu bölge özel statünün birtakım ögelerine sahip. Moldova idaresinin, Batı’nın dayattığı jeopolitik oyunlardan vazgeçip yan yana yaşayan insanların çıkarlarını düşünerek, yanlışsız olanı yapacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

MOLDOVA’NIN TRANSDİNYESTER MESELESİ

Moldova’nın 1991’de Sovyetler Birliği’nden ayrılarak bağımsızlığını ilan etmesinin akabinde Dinyester Irmağı’nın doğu kıyısında bulunan Transdinyester de Rusya’nın takviyesiyle tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmişti.

Bağımsızlık ilanından sonra Moldova ile Transdinyester ortasında başlayan silahlı çatışmalar, 22 Temmuz 1992’de ateşkesle son bulmuştu.

Moldova ile Transdinyester ortasında 1993’te Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) bünyesinde tahlil görüşmeleri başlamıştı. AGİT bünyesinde 5+2 formatında yapılan müzakerelerde Transdinyester, Moldova, Rusya, Ukrayna, ABD ile AGİT ve Avrupa Birliği (AB) temsilcileri yer alıyor.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.