Rusya’dan yatırım heyeti geliyor

Posted by

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Türkiye, kuzey pazarlarına ulaşmada zorluk yaşarken, Rusya’dan üst seviye bir heyet Ankara’ya geliyor. Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak başkanlığındaki ticari heyet yarın Türkiye’de olacak. Heyet iktisat ile ilgili bakanlıklarla üst seviye görüşme gerçekleştirecek.

NAKLİYE DERDİ MASADA

Rusya’ya uygulanan yaptırımlar nedeniyle yatırımcıların tarafını Türkiye’ye çevirdiği son devirlerde heyetin ajandasındaki birinci husus, Türkiye’ye yapılacak yatırımlar olacak. Heyette bulunan iş adamları Türkiye’deki yatırım fırsatlarını kıymetlendirecek. Heyetin görüşmelerdeki ikinci başlığı ise ticari eserlerin nakliyesinde yaşanan aksaklıklar olacak. Geçtiğimiz yıl 33 milyar 25 milyon dolar olan iki ülke ortasındaki ticaret hacmi savaşın tesiriyle 2022’ye düşüşle başladı. Nakliye meselesinin çözülüp ticaret hacminin artması için heyetler ortası değerlendirmeler yapılacak.

TÜRKLERE YATIRIM FIRSATI

Avrupa’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar nedeniyle birçok Avrupa firması Rus pazarından çekildi. Bu aydan itibaren Rusya, AB ve Afrika’dan hiçbir eser alamayacak. Heyetler ortası görüşmelerde bu husus da gündeme gelecek. Türk firmalarının Rus pazarında yer alması için adımlar atılacak.

ERDOĞAN’DAN RUS ÖNDER PUTİN’E TÜRKİYE DAVETİ

Görüşmelerde Türkiye ile Rusya ortasında yapılan Yüksek Seviyeli İş Toplantısının altyapısı gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, telefonla aradığı Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’i Yüksek Seviyeli İş Toplantısı için Türkiye’ye davet etmişti. Bu kapsamda Putin’in önümüzdeki günlerde Türkiye’ye gelmesi bekleniyor.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.