Selman Rüşdi’ye saldıran kişinin meskeninde arama yapıldı

Posted by

ABD’nin New York eyaletinin kuzey batı bölgesindeki Chautauqua Enstitüsü’ne konferans için giden “Şeytan Ayetleri” kitabının muharriri 75 yaşındaki Selman Rüşdi, bıçaklı hücuma uğradı.

Rüşdi, siyah giysili ve maskeli bir kişinin “yumruklanması ve boynundan bıçaklanması” sonucu yere düştü, erkek olduğu belirtilen saldırganın yakalandı.

New York Valisi Kathy Hochul, bıçaklama esnasında çok kan kaybeden Rüşdi’nin hayatta olduğunu ve “gerekenin yapıldığını” söyledi.

Rüşdi’nin tedavisine devam ediliyor

Ayrıca Rüşdi’nin tedavisinin, Pensilvanya hudutları içerisindeki UPMC Hamot Surgery Center Hastanesi’nde devam ettiği kaydedildi.


Saldırgan Hadi Matar

Öte yandan Selman Rüşdi’ye saldıran kişinin kimliği açıklandı.

ABD medyasının New York Eyalet Polisine dayandırdığı bilgilere nazaran, Rüşdi’ye saldıran kişinin, 24 yaşındaki Haydi Matar isimli şahıs olduğu öğrenildi.

Konferans salonunda tutuklanarak karakola götürüldü

New Jersey’in Fairview semtinde ikamet ettiği belirtilen Matar’ın, Rüşdi’ye akın planı çerçevesinde yaklaşık 7 saat uzaklıkta, New York’un Kanada sonu yakınlarındaki Chautauqua Enstitüsü’ne gittiği kaydedildi.

AA’nın haberine nazaran; Rüşdi’yi, biri boynundan olmak üzere yaklaşık 10 kere bıçaklayan Matar’ın konferans salonundan kelepçe takılarak en yakın polis karakoluna götürüldüğü bilgisi paylaşıldı.

Şüphelinin konutu arandı

Ayrıca 24 yaşındaki saldırgan Haydi Matar’ın New Jersey’nin Fairview kasabasındaki meskeninde FBI ve mahallî polis arama yaptı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.