Son dakika... Ukrayna: Rus güçleri yeni Tornado-C füzeleriyle vurdu

Son dakika… Ukrayna: Rus güçleri yeni Tornado-C füzeleriyle vurdu

Posted by

Ukrayna’da Rus güçlerinin saldırıları 27. günde de devam ediyor. Rus ordusu Ukrayna’nın başkenti Kiev’e yaklaşırken bombardımanın şiddeti de her geçen gün artıyor. Başkent Kiev ve ülkenin birçok bölgesinde patlama sesleri duyuluyor.

İşte dakika dakika bölgede yaşananlar…

11:47 Ukrayna’nın Mikolayiv bölgesindeki benzin istasyonuna yapılan Rus saldırısında 3 kişi hayatını kaybetti.

11:44 Ukrayna Ulusal Polisi: Rus güçleri Avdiyivka’yı yeni Tornado-C füzeleriyle vurdu.

11:27 Rusya, Ukrayna’nın Jitomir bölgesindeki yapıları vurdu.

11:20 Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’da son 24 saatte 137 askeri altyapı tesisinin imha edildiğini bildirdi.

11:15 Ukrayna Savunma Bakanlığı, ülkedeki Rus birliklerinin ortalama 3 günlük gıda ve mühimmat stokunun kaldığını duyurdu.

10:34 Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya ile Ukrayna arasında ateşkesin sağlanması için temaslarını sürdürdüklerini, Mariupol’deki durumu yakından takip ettiklerini belirterek, “Bir an önce oradaki masum insanların bölgeden tahliye edilebilmeleri için gayret gösteriyoruz. Önümüzdeki günlerde, saatlerde bunun gerçekleşmesini bekliyoruz.” dedi.

09:15 Rusya, 2029 vadeli dolar cinsi devlet tahvilinin kupon ödemesini gerçekleştirdi.

08:00 Ukrayna ordusu, kuvvetlerinin Kiev yakınlarındaki Makariv kasabasını geri aldığını açıkladı. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı, ihtilafla ilgili son güncellemesinde, birliklerinin Rus birliklerini başkentin yaklaşık 60 km batısındaki kasabadan dışarı ittiğini söyledi.

06:17 Japonya Başbakanı Fumio Kishida, Rusya’nın 2. Dünya Savaşı sonrası barış antlaşması müzakerelerini Tokyo’nun Ukrayna politikası karşısında askıya alma kararının kabul edilemez olduğunu belirterek, Rusya’nın adımını şiddetle protesto ettiklerini kaydetti.

04:25 Ukrayna’nın Azov Taburu, bir tankın başında dinlenen Rus askerlerine uzaktan düzenlediği saldırıya ait görüntüleri yayınladı. Ukrayna İçişleri Bakanlığı’na bağlı özel askeri birim olan Azov Taburu tarafından, Rus askerlerine karşı yapılan saldırıların görüntüleri yayınladı. Görüntülerde Azov Taburu’nun, çevrede kendileri için bir tehlike olmadığını düşünerek bir tankın başında hem dinlenen hem de birbiriyle sohbet eden bir grup Rus askerinin bulunduğu noktaya roketle atışı yaptığı kaydedildi. Saldırıda bazı Rus askerlerinin yere yığıldığı görülürken, Azov Taburu’nun saldırısında kaç Rus askerlerinin yaralandığı veya öldüğü konusunda ise henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

04:14 Ukrayna İstihbaratı, Rus istihbaratı tarafından yönlendirilen bir kişiyi, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’e suikast düzenlemek için bir tim hazırlarken yakaladı.

04:02 Rus ordusu tarafından gece saatlerinde Ukrayna’nın Harkov, Rivne ve Makiivka kentlerine füzelerle ve savaş uçakları ile saldırılar düzenlendi.

03:10 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ukrayna’daki savaş başladığından itibaren Türkiye’ye 58 bin Ukraynalının geldiğini söyledi.

03:07 ABD Başkanı Joe Biden yaptığı basın toplantısında, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması hakkında açıklamalarda bulunarak, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırılarında hipersonik füzeler kullandığını duyurdu. Biden, “Fark ederseniz, Rusya hipersonik füze fırlattı” dedi.

02:54 Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, batılı medya kuruluşlarına verdiği röportajda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesi durumunda Kırım ve Donbass konusunu görüşmeye hazır olduğunu belirterek, Rusya’nın Kırım ve Donbass Bölgesi’ndeki Donetsk ve Luhansk’ı talep etmesine ilişkin konulara değindi.

02:25 Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Ukrayna askerleri tarafından ülkenin Harkov Bölgesinde yer alan Chuhuiv kentinde Rusya’ya ait bir savaş uçanın düşürüldüğünü duyurdu.

02:00 Rusya Dışişleri Bakanlığı, Japonya’nın Ukrayna işgaline tepki olarak uygulanan yaptırımlar konusunda batı dünyasına katılmasının ardından Japonya ile yürütülen 2. Dünya Savaşı sonrası barış antlaşması müzakerelerinin askıya alınacağını açıkladı.

01:17 Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşuk, bugün Ukrayna’da açılan insani koridorlardan 8 binden fazla sivilin tahliye edildiğini duyurdu.

01:08 İsviçre hükümeti, Ukrayna’ya silah desteği vermesi için Polonya’ya mühimmat sevk etmeyeceğini açıkladı.

00:39 ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Rusya’nın Ukrayna’da savaş suçları işlediğini gördüklerini ve bununla ilgili kanıtları toplama çabalarına yardım ettiklerini söyledi.

00:10 Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan’ın, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile Ukrayna krizinin çözümü konusunda Riyad’ın “ara buluculuk” yapması konusunu ele aldığı belirtildi.

23:39 ABD Başkanı Joe Biden’ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İtalya Başbakanı Mario Draghi ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile telefonda Ukrayna’daki gelişmeleri görüştüğü bildirildi.

23:30 Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD’nin Moskova Büyükelçisi John Sullivan’ın ABD Başkanı Joe Biden’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yönelik sözleri nedeniyle Rusya Dışişleri Bakanlığına çağrılmasına ilişkin, Rusya’nın sivillere ayrım gözetmeksizin saldırdığını ve dünyada yarattığı algının da kendi eseri olduğunu belirtti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.