Sri Lanka’da protestocular başbakanlık konutunu bastı

Posted by

Sri Lanka’da ekonomik krize karşı haftalardır düzenlenen hareketler nedeniyle bugün hükümetin düşmesi beklenirken protestocular başbakanlık konutunu bastı. Protestocuların ellerinde bayraklarla binaya girdiğini gösteren manzaralar yayınlandı. Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe’nin ise konutta olmadığı belirtildi.

BBC’nin ülkedeki son duruma ait anlık paylaştığı haberlere nazaran, olay yerinde bulunan BBC muhabiri Tessa Wong başbakanlık konutuna giren protestocuların sevinçten tezahüratlarda bulunduğunu aktardı.

Habere nazaran, Sri Lanka Meclis Lideri da yaptığı açıklamda Cumhurbaşkanı Gotabaya Rajapaksa’nın resmi istifasını bugün duyuracağı bilgisi verdi. Rajapaksa’nın resmi istifası sonrası ülkede 30 gün içerisinde yeni cumhurbaşkanının seçilmesi gerekiyor.

Sri Lanka’nın ulusal televizyon kanalı Rupavihini ise yayınını askıya alırken ikinci bir kanalın daha yayın faaliyetlerine orta verdiği belirtildi.

Protestocuların talepleri ise şu halde: “Cumhurbaşkanı Gotabaya Rajapaksha, Başbakan Ranil Wickremesinghe ve hükümeti derhal istifa etmeli. En fazla bir yıl mühletle süreksiz hükümet kurulmalı. Bir yıl içerisinde anayasa referandumu düzenlenmeli. Yeni anayasa hazırlanana kadar cumhurbaşkanının yürütme yetkileri azaltılmalı ve demokratik kurumlar güçlendirilmeli.” (DIŞ HABERLER)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.