Sudan ordusu: Türk tahliye uçağına ateş açıldı! Türkiye’den açıklama

Sudan ordusu, Wadi Sayidna Hava Üssü’ne iniş yapan C-130 tipi Türk tahliye uçağına, Sudan’da ordu içindeki isyancı grup Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) tarafından ateş açıldığını duyurdu. 

SUDAN’DA ORDU İLE ORDU İÇİNDEKİ HDK ARASINDA ÇATIŞMALAR YAŞANIYOR

Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer şehirlerde 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında silahlı çatışmalar başlamıştı.

Ordu ile HDK arasında “HDK’nin tamamen orduya katılmasını” öngören askeri güvenlik reformu konusunda son birkaç aydır yaşanan anlaşmazlık, sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Sağlık Bakanlığı, ordu ile HDK arasında 15 Nisan’da başlayan çatışmalarda 26 Nisan Çarşamba gününe kadar 512 kişinin öldüğünü, 4 bin 193 kişinin yaralandığını bildirmişti.

SUDAN’DAN TAHLİYE DEVAM EDİYOR

Türkiye de çatışmaların tavan yapması sonrası ülkedeki vatandaşlarının tahliyesine başlamıştı. Aralarında Türkiye, ABD, Çin, Rusya, İngiltere, Fransa ve Suudi Arabistan’ın da bulunduğu 50’den fazla ülke, vatandaşlarını karadan Etiyopya ve Mısır, denizden ise Port Sudan Limanı üzerinden ve hava yoluyla tahliye etmeye devam ediyor.

ATEŞKES PEK UYGULANMIYOR

Sudan ordusu, Suudi Arabistan ve ABD’nin çabalarıyla mevcut ateşkesi 72 saat daha uzatma kararı aldığını duyurmuştu. Ancak ateşkesin sağlıklı şekilde yürütülemediği, çatışmaların zaman zaman arttığı belirtilmişti.

TACİZ ATIŞI SONRASI TÜRKİYE’DEN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), “Çatışmaların devam ettiği Sudan’da mahsur kalan vatandaşlarımızı tahliye görevi için Wadi Sayidna’ya giden C-130 tahliye uçağımıza hafif silahla ateş açılmıştır. Uçağımız emniyetle inişini gerçekleştirmiştir. Personelimizde yaralanan olmamakla birlikte uçağımızda da gerekli kontroller yapılmaktadır” açıklamasını yaptı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir