Teksas’taki okul akınlarıyla ilgili yetkililer birbirini suçluyor

Posted by

Teksas Halk Güvenliği Departmanı Yöneticisi Steve McCraw, hücum hakkında süren soruşturma çerçevesinde eyalet meclisi senato komitesine verdiği sözde, hücum günü öğretmen eşini korumak isteyen bir polis memurunun silahına el konulduğunu öne sürdü.

McCraw, hücumda öldürülen iki öğretmenden biri olan Eva Mireles’ın vurulduktan sonra polis eşi Ruben Ruiz’i arayarak yardım istediği belirterek “O sırada okulda bulunan Ruiz, bunun üzerine koridorda ilerlemek istedi lakin durdurularak silahı elinden alındı ve olay yerinden uzaklaştırıldı.” dedi.

– “McCraw, kendine bağlı polisleri müdahalenin dışında tutmak için palavra söylüyor”

Uvalde Belediye Lideri Don McLaughlin ise belediye meclisi toplantısında, argümanlar üzerine Steve McCraw’ı, şeffaf olmayan bir halde seçilmiş ve sızdırılmış bilgilerle soruşturmayı manipüle ederek dikkatleri öbür istikamete çekmeye çalışmakla suçladı.

Saldırı anında en az 8 değişik kolluk kuvvetine ilişkin polislerin okuldaki koridorda bulunduğuna dikkati çeken McLaughlin, “McCraw, kendine bağlı polisleri müdahalenin dışında tutmak için palavra söylemeye, yanlış bilgi sızdırarak yanlış yönlendirmeye devam ediyor. Her brifingde, o gün olay yerinde bulunan kendi polislerini dışarıda tutuyor.” diye konuştu.

McLaughlin, McCraw’ın ailelere gerçek yanıt vermek ve tam bir rapor sunmak zorunda olduğunu belirterek “Uvalde için kıymetli olan, bu kalbi kırılmış ailelerin ve bu kederli topluluğun, tam bir soruşturma ve o gün olanlara dair gerçek bir rapor almasıdır. Küçük iç çekişmeler, tıklama tuzağı manşetler ve siyasi hedefli günah keçisi bulmalar kimseye yardımcı olmuyor. Bunlar toplumu bölüyor ve kederli aileleri daha da öfkelendiriyor.” tabirlerini kullandı.

Teksas Halk Güvenliği Departmanı Yöneticisi Steve McCraw, dünkü tabirinde, Uvalde polisinin ataktaki müdahalesini “sefil bir başarısızlık” olarak nitelemiş, Uvalde okul bölgesi polis şefi Pete Arredondo’yu gecikmeden ötürü sorumlu tutarak onu “polislerin hayatını, çocukların hayatlarının önüne koymakla” suçlamıştı.

– Atakta polisin vaktinde müdahale etmediği tartışması

“AR-15” tipi otomatik akın silahı ile 24 Mayıs’ta Uvalde kasabasındaki Robb İlkokuluna hücum düzenleyen 18 yaşındaki Salvador Ramos, birbirine bitişik iki sınıfa girerek 19 çocuk ve 2 öğretmeni vurarak öldürmüştü.

Uvalde polisi, saldırgan okula girdikten sonra dışarıda bekleyen ailelerin yalvarış ve ısrarına karşın 1 saat 17 dakika boyunca müdahale etmemekle eleştirilmişti.

Teksas Halk Güvenliği Departmanı Yöneticisi Steven McCraw, taarruzdan sonraki günlerde düzenlediği basın toplantısında tenkitlere karşılık vermiş, olay yerindeki komuta merkezinin “çocukların risk altında olmadığını” düşündüğünü, bu nedenle taktik timleri beklediğini söylemişti.

McCraw “O sırada olay yeri kumandanı, etkin bir saldırgan durumundan barikatların arkasına sığınmış bir bireye geçildiğine inanıyordu. Fakat eldeki bilgilere nazaran, açıkça o sınıftaki çocuklar risk altındaydı ve saldırgan da hala etkindi. Bu, yanlış bir karardı.” sözünü kullanmıştı.

Uvalde okul bölgesi polis şefi Pete Arredondo da 10 Haziran’da Texas Tribüne gazetesine verdiği mülakatta, olay günü kendisini yavaşlatır kanısıyla telsizi yanına almadığını, kendisini takımları yöneten sorumlu amir olarak görmediğini ve yetkinin üst seviye diğer birine devredildiğini düşündüğünü anlatmıştı.

Saldırganı tahrik etmemek için okul koridorunda 40 dakika beklediğini belirten polis şefi, “Ben, o gün kimseye sınıfa girmemesi konusunda talimat vermedim, yalnızca gerekli yardımları istedim.” açıklamasında bulunmuştu.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.