Tesla, Çin’deki araba fiyatlarına artırım yaptı

Posted by

Çip krizi nedeniyle otomotiv bölümü sıkıntı günler yaşıyor. Ayrıyeten elektrikli araba batarya hücrelerinde kullanılan lityum üzere kimi madenlerde tedarik meseleleri var.

Geçtiğimiz haftalarda Tesla CEO’su Elon Musk ise ABD’deki yüksek enflasyondan şikayet etmiş ve adeta fiyat artışı için taban hazırlamıştı.

Tesla modellerine artırım üstüne zam

Yakında Türkiye pazarına da giriş yapacak olan Tesla modellerine mart ayında büyük artırımlar yapan şirket, kimi uzun menzilli modellerin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki fiyatlarına artırım yapmıştı.

Şirket, bu defa Çin’de satılan modellerin fiyatlarını artırma kararı aldı. ABD’li araba üreticisinin Çin web sitesinde, Model Y’nin uzun menzilli versiyonunun fiyatı yüzde 5 artarak 394 bin 900 yuana (58 bin 918 dolar) yükseldiği görüldü.

Otomobillerde kullanılan alüminyüm de dahil olmak üzere hammadde maliyetlerinin artması, fiyat artışlarını da beraberinde getiriyor.

Tesla CEO’su Elon Musk, son haftalarda resesyon riski konusunda uyarmış ve iktisat hakkında “süper kötü” bir hise sahip olduğunu söylemişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.