Tinder, büyük metaverse planını erteledi

Posted by

Son çeyrekte gelirler konusunda hayal kırıklığı yaşayan Match Group, Tinder’ın metaverse randevu planlarını küçülttüğünü ve uygulama içi bir para birimi olan Tinder Coins’i sunma planlarını da rafa kaldırdığını duyurdu. Ana şirket Match Group’un mevcut CEO’su Bernard Kim, geçtiğimiz Eylül ayında flört uygulamasının ilk kadın CEO’su olan Renate Nyborg‘un da görevinden ayrıldığını duyurmuştu. Kim’in kendisi ise sadece iki ay önce CEO olarak seçildi.

Nyborg, daha önce Tinder’ın metaverse’e girişi için hırslı planlar açıklamıştı. Tinder, geçtiğimiz yıl video, yapay zeka ve artırılmış gerçeklik teknolojisine odaklanan Hyperconnect adlı bir şirketi satın aldı ve Nyborg daha sonra avatar tabanlı “Single Town” deneyimini Tinder kullanıcılarının bir gün buluşup etkileşime geçebileceği bir yol olarak tanıttı.

Ancak mevcut CEO, Hyperconnect’e ölçek küçültmesi talimatını verdiğini söylüyor. Kim, “Metaverse nihai hatları ve neyin işe yarayıp yaramayacağı ve daha zorlu çalışma ortamı hakkındaki belirsizlik göz önüne alındığında, Hyperconnect ekibine yineleme yapma talimatı verdim, ancak şu anda metaverse’e çok fazla yatırım yapmamalarını söyledim” diyor. Kim şöyle devam ediyor: “Bu alanı dikkatli bir şekilde değerlendirmeye devam edeceğiz ve genel fırsat konusunda daha fazla netliğe sahip olduğumuz ve başarılı olmak için iyi konumlandırılmış bir hizmete sahip olduğumuzu hissettiğimiz uygun zamanda ilerlemeyi düşüneceğiz.

Match Group, Hyperconnect’in satın alınmasının, geçtiğimiz yılın aynı çeyreğinde 210 milyon dolarlık işletme gelirinden 2022’nin ikinci çeyreğinde 10 milyon dolarlık işletme zararına geçişe katkıda bulunduğunu belirtti. Hizmet üzerinde harcamaları teşvik edeceği düşüncesi ile Tinder’da aktif kullanıcılara verilmesi amaçlanan Tinder Coins de rafa kaldırıldı. Ancak CEO Kim, daha sonra bu fikri tekrar değerlendireceklerini belirtiyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.