Türkiye ulaşım ağıyla örülüyor

Türkiye ulaşım ağıyla örülüyor

Posted by

Boğazın iki yakası bir kez daha birbirine bağlanacak, geçit vermeyen Zigana, dakikalar içinde aşılacak. Diyarbakır’da trafik, çevre yolu ile rahatlayacak. Daha nice projeler, Türkiye’ye değer katacak.

Avrupa ve Asya bir kez daha birleşecek. Bu kez adres megakent İstanbul değil, Çanakkale olacak.

Hem kentin değeri artacak, hem de özellikle Ege ve Akdeniz’e giden lojistik için yeni bir yol açılacak. İstanbul’un trafiğinin bir nebze de olsa azalmasını sağlayacak.

Projesi, mühendisliği ve mimarisi ile Türkiye’nin vizyon projelerinden 1915 Çanakkale Köprüsü’nde sona gelindi… Son tabliye bloğunun yerleştirildiği köprüde ana hat montajları tamamlandı.

Uzunluğu 4 bin 608, orta açıklığı 2 bin 23 metre olan köprü Asya ve Avrupa’yı bir kez daha birbirine bağlayacak. Böylelikle Marmara Bölgesi’nin kesintisiz ulaşım zinciri de tamamlanmış olacak.

Köprü, Çanakkale Zaferi’nin 107. Yıl dönümü olan 18 Mart 2022’de hizmete girecek.

Çanakkale’de, Kaz Dağları’ndan geçişi 5 dakikaya düşürecek Ayvacık T-2 Tüneli’nde de ışık göründü. Kazdağları geçişindeki yol ve tünellerin tamamı hizmete açıldığında mevcut güzergah 2,5 kilometre daha kısalarak 9,5 kilometreye düşecek.

Böylece 1 yılda zamandan 72 milyon lira, akaryakıttan 8 milyon lira olmak üzere 80 milyon lira tasarruf sağlanacak.

Yeni projelerle dağlar yine delinecek. Bu kez zorlu Karadeniz dağlarının altından tünel geçecek. Zigana Tüneli hizmete girecek.

Bir ucu trabzon, diğer ucu Gümüşhane’ye çıkan bu tünel aslında iki ilden çok daha fazlasını ilgilendiriyor. Çünkü yapımı tamamlandığında Karadeniz ile Doğu Anadolu arasındaki trafik hız kazanacak.

Bu da ticaretin, ihracatın ve istihdamın gelişeceği anlamına geliyor. Başta İran olmak üzere Orta Doğu ve Avrasya ülkelerinin Karadeniz’e ulaşması açısından hayati değer taşıyor.

14,5 kilometre uzunluğundaki tünel, Türkiye’nin ve Avrupa’nın en uzun, dünyanın ise 3. en uzun çift tüplü karayolu tüneli olacak.

Araçla 1,5 saat süren Trabzon – Gümüşhane arası ulaşım, tünelin tamamlanmasıyla 40 dakikaya inecek. Işığın göründüğü yeni Zigana Tüneli’de bu yıl hizmete açılacak.

Türkiye havalimanlarına da bir yenisi ekleyecek. Üstelik bu kez Türkiye’nin yüzölçümü değişecek. Rize-Artvin Havalimanı son dönemeçte.

Yaklaşık 4,5 yıldır süren dolgu çalışmaları kısa süre önce tamamlan proje, ülkede deniz dolgusu üzerine inşa edilen ikinci havalimanı olma özelliğine sahip.

Rize-Artvin Havalimanı’nın 3 bin metre uzunluğunda ve 45 metre genişliğinde pisti, 265 metrelik 3 taksi yolu ile 2 adet apronu olacak. Çay bardağı şeklindeki kulesi ile de yöresel izler taşıyacak.

Proje, Rize ve Artvin’in kent merkezi ile turizm potansiyeli olan ilçelerinin gelişmesine, ayrıca Doğu Karadeniz bölgesine komşu ülkelerle ticari ilişkilerin artmasına katkıda bulunacak.

Diyarbakır-Şanlıurfa yolunu Diyarbakır-Mardin yoluna bağlayan, uzunluğu 29,3 kilometre olan Diyarbakır Güneybatı Çevre Yolu’nun bitirilmesi için de çalışmalar bütün hızıyla sürüyor. Güneybatı Çevre Yolu sayesinde Diyarbakır’ın şehir içi trafiğiyle transit trafiği birbirinden ayrılarak şehrin trafik yoğunluğu rahatlatılacak.

Hizmete girecek yol ile mevcut Diyarbakır şehir geçişine göre ulaşım 6 kilometre kısaltılarak zaman ve akaryakıt tasarrufu sağlayacak.

Demirkapı Tüneli de sona yaklaşan projelerin arasında. Antalya-Manavgat ayrımı ile Taşağıl-İbradi ayrımı yolu üzerindeki tüneli tamamlandığında Antalya-Konya arasındaki mesafe 30 kilometre daha kısalacak. Yıllık 36,5 milyon TL tasarruf sağlanacak.

Projenin yılsonunda tamamlanması bekleniyor.

“Zonguldak-Kilimli Yolu Projesi” ise Batı Karadeniz için önemli.

Projeyle Zonguldak ve Kilimli ilçesini bölünmüş yol standardında birbirine bağlayan güzergahta 4,5 kilometre kısalma sağlandı. Toplam 3 bin 105 metre uzunluğunda 5 tünel ve köprülü kavşağın da bulunduğu yol, 40 dakikada geçilen güzergahı 35 dakika kısaltılarak seyahat süresini 5 dakikaya indirdi.

Marmaray ve Avrasya Tüneli. Büyük İstanbul Havalimanı, Köprüler, Yavuz Sultan Selim, Osmangazi, 1915 Çanakkale ve Beğendik Köprüsü. İstanbul-İzmir, Niğde- Ankara, Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu. Ankara-İstanbul yüksek hızlı treni. Silvan Sulama projesi, Ilısu ve Yusufeli barajları. Zigana, Salarha, Kızılcahamam Çerkeş tüneli. “Tek kuşak tek yol” projesi kapsamındaki tren projesi ve Kanal İstanbul, Türkiye mega projeleriyle ön plana çıkmaya çalışıyor.

Türkiye vizyon projeleriyle, ekonomik atılımını bir adım öteye geçirebilir mi? Bundan sonra hangi projeler Türkiye’ye yarar sağlar bunu zaman gösterecek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.