Alphabet’in Wing’i daha büyük ve kapasiteli bir teslimat dronu tanıttı

Drone teslimatı, son yıllarda teknoloji dünyasının en heyecan verici konularından biri haline geldi. Alphabet’in iştiraki Wing, bu alanda önemli bir oyuncu olarak dikkat çekiyor. Ancak, modern teslimat dronlarının sınırlı taşıma kapasitesi, bu teknolojinin yaygınlaşmasının önündeki en büyük engellerden biri olarak görülüyor. Wing, bu soruna çözüm olacak yeni bir drone modeli tanıtarak önemli bir adım attı. Bu yeni model, önceki amiral gemisi drone’una kıyasla iki kat fazla, beş pound ağırlığında yük taşıyabilme kapasitesine sahip.

Bu drone ayrıca saatte 65 mil hıza ulaşabiliyor ki bu oldukça etkileyici bir hız. Drone’un üzerindeki pil, 12 mil uzunluğunda bir yuvarlak seyahat için yeterli olup, bu da altı dakikadan daha kısa bir teslimat süresine işaret ediyor. Bu durum, geleneksel pizza teslimatını bile geride bırakabilir. Üstelik çoğu pizza beş pound’dan daha hafif.

Alphabet’in Wing’i daha büyük ve kapasiteli bir teslimat dronu tanıttı

Artan taşıma kapasitesi sayesinde Wing, birden fazla teslimatı tek seferde yapabilme imkanına sahip olacak ve birden fazla drone gerektiren sipariş sayısını azaltacak. Şirketin verilerine göre, mevcut teslimatların yüzde 30’u iki drone gerektiriyor. Ancak bu, 2.5 pound’luk taşıma kapasitesiyle hesaplandığında ortaya çıkan bir durum. Wing CEO’su Adam Woodworth, yeni uçak modelinin “büyük siparişlerin teslimatını kolaylaştıracağını” belirtiyor ve örnek olarak bir müşterinin son dakika makarna akşam yemeği malzemeleri siparişi verdiği bir durumu gösteriyor.

Wing’in yeni drone’u önümüzdeki yıl piyasaya sürülecek. Ayrıca, şirket farklı kullanım senaryolarına uygun çeşitli yapılandırmalarda dronlar geliştirmek için bir “Uçak Kütüphanesi” projesini duyurdu. Woodworth, bu girişimi, standart bir teslimat şirketinin farklı boyutlardaki kamyonları işletmesine benzetiyor. Ancak bu girişimle birlikte bile, ağır ve hantal bir şeyi, örneğin bir Xbox’u teslim etmek için drone kullanımının hala uzak bir ihtimal olduğu düşünülüyor.

Wing şu anda Dallas-Fort Worth bölgesinde, ayrıca Avustralya, Finlandiya ve İrlanda’da faaliyet gösteriyor. Walgreens ve Walmart gibi perakendecilerle iş birliği yaparak teslimat hizmetleri sunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx