Birçoğumuzun Vazgeçilmezi Olan Kahveyi Neden Kalkar Kalmaz Tüketmemeliyiz?

Yağmurlu bir günde, arkadaşlarla vakit geçirirken ya da sadece oturmuş, kitap okuyorken kahve içmek şüphesiz yaptığımız en güzel aktivitelerden biri. Ancak bu güzel aktiviteyi sabah ilk iş yapmak oldukça sakıncalı olabilir. Neden mi? Hadi aşağı inelim ve nedenini öğrenelim! ?

Kaynak: https://www.iflscience.com/why-you-sh…

İnsanlar çay ve kahve insanı olarak ikiye ayrılabilse de, bariz bir şekilde birçok kahve aşığı insan var.

Hatta öyle ki bazı insanlar tüm günlerini kahve içerek bile geçirebiliyorlar ve sabah kalktıkları an ilk iş kahve içiyorlar. Ama bu yaptıkları pek de doğru değil.

Öncelikle elbette kahvenin bilinen birçok faydası var.

İlk olarak, içerdiği kafein sayesinde daha uyanık kalmanıza yardımcı oluyor. Ayrıca, taze bir kahve yapmak oldukça sakinleştirici bir ritüel. Hatta bir çalışma, kahvenin aromasının bile diş tedavisi gören hastalarda stresi azalttığını buldu. Ayrıca, Alzheimer ve tip 2 diyabet gibi hastalıklara karşı koruyucu olabileceğine dair bazı kanıtlar da bulunuyor.

Tüm bu olumlu yönlerine rağmen, bazı kişilere kahveden uzak durmaları öneriliyor.

Örneğin, hamilelik sırasında aşırı kafein tüketimi sağlık uzmanları tarafından önerilmiyor. Ayrıca bilim insanları, sindirim sorunları olan bazı kişilerin, kahveden uzak durmaları durumunda semptomlarının daha kolay yönetilebileceğini buldular.

Ancak tüm bu iyi yönlerine rağmen kahvenin bilinen birçok zararı da var.

Bunun ana sebeplerinden biri hidrasyonla ilgili. Kahvedeki kafein diüretik bir etkiye sahip. Bu da kahvenin idrar yapmayı artırdığını gösteriyor.

Bir diğer yandan, kahvedeki su günlük sıvı alımınıza katkıda bulunur, bu nedenle kahvenin “susuz bıraktığı” söylenemez.

Ancak, suyun vücudu nemlendirmede en iyi yol olduğu kesindir. Bu nedenle, kahveye başlamadan önce sabahları bir bardak su içmek iyi bir fikir olabilir.

Kahvenin stres hormonları üzerindeki olumsuz etkisi de tartışmalara neden olmaktadır.

Kahve, kortizol adlı hormonun salgılanmasını uyarır. Ancak bu etki, düzenli kahve içenlerde daha azdır.

Sabah kahve içmenin olumsuz etkileri genellikle gece uykusunda görülür.

Kahvedeki kafein uyarıcı etkisi nedeniyle, gece uykusuzluğa veya kalitesiz uykuya yol açabilir. Ayrıca biyolojik ritminizi de etkileyebilir. Melatonin de gece uyumadan önce artmaya başlar ve uyku hazırlığını destekler. Sabah erken saatlerde kahve içmek, melatonin salınımını engelleyebilir.

Öncelikle endişelenmeye gerek yok çünkü kahveyi tamamen bırakmanızı kimse söylemiyor.

Eğer gözlerinizi açar açmaz kahve içiyorsanız, kahvedeki kafeinin tüm faydalarını alamayabilirsiniz. Bu nedenle ilk fincanınızı içmek için biraz beklemeniz daha iyi olabilir. Böylece kortizol seviyeleriniz düşmeye başlamış olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx