Blinken ve Stoltenberg’den Erdoğan’a İsveç teşekkürü

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Karadağ Başbakanı Milojko Spajic ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, İsveç’in katılımının NATO’yu daha güçlü hale getireceğini vurguladı.

İsveç’in üyeliğinin TBMM Genel Kurulunda kabul edilmesini memnuniyetle karşıladığını belirten Stoltenberg, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da hızlı imzası için teşekkür ediyorum.” dedi.

Stoltenberg, Macaristan Başbakanı Victor Orban ve hükümetinin İsveç’in NATO’ya katılımına ilişkin destek mesajını da memnuniyetle karşıladığını aktararak, “Macaristan Parlamentosu toplanır toplanmaz Macaristan’ın (İsveç’in üyeliğine) onayını dört gözle bekliyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Macaristan Parlamentosunun şubat sonunda yeniden toplanacağı bilgisini veren Stoltenberg, İsveç’in üyeliği için bu tarihin beklenmesi gerektiğini söyledi.

Karadağ Başbakanı Spajic de İsveç’in bir an önce NATO üyesi olmasını istediklerini ve bu süreçte Türkiye ve Macaristan’dan gelen güzel haberleri memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsveç’in NATO’ya katılım protokolünü onaylamasını memnuniyetle karşılıyoruz. Belgelerin bize ulaşmasını ve İsveç’i NATO’nun 32. üyesi olarak karşılamayı sabırsızlıkla bekliyoruz. İsveç ve ittifak birlikte daha güçlü.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx