Bu Kripto Platformunun Yöneticisi, Paralarla Buhar Oldu!

Nexo 12 milyon dolarlık kayıp varlık için kurucu ortağıyla mahkemelik oldu. Kripto platformu, eski yönetici ortağının şirketin kriptosuyla dolu bir donanım cüzdanıyla ayrıldığını söylüyor.

Kripto platformu, eski kurucu ortakla yasal savaş veriyor!

Bir mahkeme belgesine göre, sorunlu kripto platformu Nexo, İngiltere’deki bir mahkemede 12 milyon dolarlık kayıp varlık için bir kurucu ortakla savaşıyor. Bu belge, Nexo’nun kurucuları arasındaki etkileşimlerin daha önce bilinmeyen ayrıntılarına ışık tutuyor. Londra Yüksek Mahkemesi’nin 27 Haziran’da verdiği mahkeme kararına göre, Nexo ve kurucu ortağı Georgi Shulev, şirketin kripto varlıklarının bir kısmını içeren Ledger donanım cüzdanının nerede olduğu konusunda anlaşmazlık yaşıyor. Shulev, Bulgaristan’ın eski başbakan yardımcısı Lydia Shuleva’nın oğlu. Georgi Shulev, şirketi 2019 yılında Bulgaristan parlamentosunun bir üyesi olan Antoni Trenchev ve diğer kurucu ortaklar Kosta Kantchev ve Kalin Metodiev ile birlikte kurdu. Shulev, kripto ticareti, borç verme ve saklama hizmetleri sunan şirketten 2019 yılında ayrıldı. Yasal anlaşmazlık 2022’den beri devam ediyor.

Dosyaya göre, daha önce taraflar Shulev tarafından kendi adına ancak Nexo adına açılan bir BitMEX hesabı üzerinde kontrol için mücadele ediyordu. Shulev 2019 yılında Nexo tarafından işten çıkarıldığından ve kurumsal e-postasına erişimini kaybettiğinden beri, hem kendisi hem de Nexo hesabı devralmaya çalışıyor.

BitMEX fonları dondurdu. Ancak nihayetinde geçtiğimiz Ağustos ayında mahkeme kararının ardından Nexo’ya serbest bıraktı. Ancak Nexo, hesabın dondurulduğu Eylül 2019’dan bu yana fiyatların önemli ölçüde düşmesi nedeniyle kripto parasının değerinde yaklaşık 7,9 milyon dolar kaybettiğini söyledi. Şimdi Nexo ve Shulev, hikayenin hangi versiyonuna inandığınıza bağlı olarak, firmanın kripto hazinesinin Shulev’in elinde veya Bulgaristan’ın kolluk kuvvetlerinin gözetiminde sona eren başka bir kısmı hakkında tartışıyorlar. Belgeye göre, cüzdanda şu anda kayıp olan 12 milyon doların üzerinde kripto vardı.

Kurucuların mücadelesi

Shulev ve Nexo, Shulev’in Nexo’nun yönetici ortağı görevine yönetim kurulu tarafından son verildiği Eylül 2019’dan bu yana anlaşmazlık içinde. Raporlara göre, Shulev bunu takiben kendisine verilmeyen Nexo hisseleri için tazminat almaya çalıştı. Yeni mahkeme belgesine göre, Nexo’nun kripto parasına erişim bu müzakerelerde bir pazarlık kozu haline gelmiş olabilir.

2020 yılında Shulev’in varlık yönetim şirketi Zeus Capital’e bir e-posta yazarak Nexo’nun kurucu ortağı Kosta Kantchev’in Shulev’e vaat edilen Nexo hisselerini haksız yere reddettiğini söylediği bildirildi. BestBrokers’a göre, Shulev ayrıca eski işverenini kullanıcılarının güvenini kötüye kullanmakla suçladı. Nexo, online yayın Invezz’e yaptığı açıklamada Shulev’in suçlamalarını reddetti. Nexo ve Shulev, BitMEX hesabı için kavga ederken, Shulev’in gözetimindeki Nexo’ya ait varlıkları iade etmesi ve karşılığında 1 milyon dolar alması gerektiği konusunda bir anlaşmaya vardılar.

Son mahkeme dosyasına göre, 1 Temmuz 2021’de birisi Nexo’nun Shulev tarafından kontrol edildiğini iddia ettiği cüzdandan 45.232.012 adet Nexo’nun kendi tokenlarını (NEXO) yeni bir cüzdana taşıdı. Ayrıca, Nexo, [email protected] adresinden yeni cüzdanın tohum ifadesini içeren bir e-posta aldı.

Shulev tokenleri gönderenin kendisi olduğunu teyit etmedi. Ancak kendisine vaat edilen 1 milyon dolarlık ödemenin beş taksitinden ilkini talep etti. Bu arada, tüm tutarın 30 ay içinde ödenmesi planlanıyordu. Belgeye göre Nexo, Shulev’in önce kendisine borçlu olduğu diğer kriptoları iade etmesini talep etti. Bu yüzden de ödemeye devam etmedi. Shulev önce parasını almakta ısrar etti. Taraflar o zamandan beri bir çıkmazın içinde.

Kayıp defter

Anlaşmazlık kafa karıştırıcı ve çelişkili iddialarla dolu. Nexo mahkemeye, Shulev’in 17,3 BTC, 27.000 USDT, 4,5 ETH ve önemli miktarda BNB, XRP ve XML’den oluşan bir zulaya erişimi elinde tuttuğunu söyledi. Davanın her iki tarafına göre varlıklar kayıp bir Ledger donanım cüzdanında saklanıyordu. Ne Shulev ne de Nexo cihaza sahip olduklarını kabul ediyor.

Temmuz 2021’de Nexo, Shulev’in 1 milyon dolarlık uzlaşmayı gözetimindeki kripto miktarından düşmesini ve geri kalanını iade etmesini önerdi. Buna karşılık Shulev, “kalan tüm varlıkları”, Nexo’dan alacaklı olduğu 1 milyon dolarlık tazminatı da alacak ve ardından takası tamamlayacak olan bir emanet acentesine göndermeyi önerdi. Ancak mahkeme belgesine göre, Nexo’nun bu anlaşmaya ilişkin ayrıntıları sorması üzerine Shulev Mart 2022’ye kadar sessiz kaldı.

Nisan 2022’deki duruşmalar sırasında Shulev bu varlıklara erişiminin olmadığını söyledi. Nexo, firmanın daha önce aldığı NEXO tokenlerinin, iade edilmesi gereken diğer bazı tokenleri içeren aynı Ethereum Blockchain adresinden geldiğine dikkat çekti: ETH, USDT, USDC ve BNB. Ardından Shulev tokenları gönderenin kendisi olduğunu reddetti. Araştırmacılar, söz konusu cüzdanın tanımına uyan bir adres tespit etti. Cüzdanda hâlâ yaklaşık 217.800 dolar değerinde BNB var.

Nexo’ya göre şirket, fonları için Shulev’in kontrol ettiği ve 2019’da Nexo’dan ayrılırken yanında götürdüğü bir Ledger cüzdanı kurdu. Shulev cihazı Nexo’nun ofisinde bıraktığını iddia ediyor. Ayrıca, fonlar üzerinde hiçbir kontrolü olmadığını ileri sürüyor. Shulev bu Nisan ayında mahkemeye verdiği ifadede, Nexo ofisinin aranmasının ardından Bulgaristan Ulusal Soruşturma Servisi tarafından eski bir çalışan olarak sorgulandığını söyledi. Nexo’nun Ledger cüzdanı için 21 Mart 2023 tarihinde müfettişlere bir PIN kodu vermeye gönüllü olduğunu belirtti. Ayrıca, 31 Mart’ta cihazda depolanan dokuz kripto para biriminden yedisini yeni cüzdanlara aktardığını söyledi. Bu nedenle, kripto paranın artık soruşturmacının gözetiminde olduğunu ifade etti. Yani, Shulev’in bunu Nexo’ya aktaramayacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx