Faraday, Intel ve Arm Teknolojileriyle 64 Çekirdekli SoC Üretecek

Tayvanlı bir şirket olan Faraday Technology Corporation, 64 çekirdekli yeni bir SoC geliştirmeyi planladıklarını duyurdu. Faraday bu çipi üretmek için Intel’in gelişmiş 18A işlem teknolojisini kullanacak. Arm mimarisini temel alarak Arm Neoverse alt sistemlerini içerecek. Arm teknolojisi ve Faraday’ın tasarım uzmanlığı sayesinde güçlü ve enerji açısından verimli olacak, veri merkezleri ve 5G ağlarında kullanılmak için uygun hale gelecek.

Bu işbirliği Faraday, Arm ve Intel Foundry Services’i bir araya getiriyor. Faraday, SoC’yi oluşturmak için IP çözümleri oluşturma konusundaki bilgisini kullanırken Arm ise Neoverse bilgi işlem alt sistemleriyle birlikte çipin karmaşık hesaplamaları etkili bir şekilde yönetmesine olanak tanıyacak. Intel Foundry Services, çipin içindeki transistörlerin olağanüstü iyi performans göstermesini sağlayan gelişmiş 18A işlem teknolojisini kullanarak çipi üretecek.

Yeni 64 çekirdekli SoC, Faraday’ın yaklaşmakta olan SoC değerlendirme platformunun önemli bir bileşeni olacak. Platform aynı zamanda tam uygulama ve test için bilgisayar işlemcileri tasarlayan bir şirket olan Arm’ın arayüz bileşenlerini de içerecek. Hem Arm hem de Intel Foundry Services bu projede Faraday ile çalışmaktan heyecan duyduğunu ifade etti. Faraday, uygulamaların değişen ihtiyaçlarını karşılamak için en son teknolojiyi kullanmayı amaçlıyor. Tasarım yetenekleri oldukça çeşitlilik içeriyor ve yeni nesil bilgisayarlar için yenilikçi çözümler sunmak istiyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx