Gazze’deki gassallar her gün hiç dinlenmeden çalışmak zorunda kaldılar

Gassal Ebu Cevad lakaplı Saadi Hasan Süleyman Baraka’nın 7 Ekim 2023’ten önce bir rutini vardı.

Güne sabah namazıyla başlayan Baraka kahvaltıda zeytinyağlı dukkah ve zaatar yiyor. Ardından da palmiye ve zeytin ağaçlarıyla ilgilenmek için Deir el-Balah’ın doğusuna gidiyordu.

ONLARCA YILDIR MESLERĞİNİ İCRA EDEN LEVAZIMATIÇI ANLATIYOR

64 yaşındaki Baraka, İsrail’in Gazze’deki saldırılarının artmasından önce onlarca yıldır yaptığı bir iş olan İslami bir cenaze levazımatçısı. Şimdi ise gün boyunca asla düşünemeyeceği sayıda insanı son güzergahlarına gitmeden önce hazırlıyor.

Abu Jawad, Gazze’nin merkezindeki Deir el-Balah mülteci kampının ilk sakinlerinden biri. Burada eşi ve 104 yaşındaki annesiyle birlikte küçük bir evde yaşıyor.

Mezarlar yere inşa edilir, daha sonra gömülü kişi veya kişilerin kimliği biliniyorsa üstü bir işaret ile kapatılıyor.

‘EL-BALAH’IN KALP ATIŞI’

“Deir el-Balah’ın Kalp Atışı” olarak bilinen sade, enerjik, cömert bir adam olan Saadi Hasan Süleyman Baraka sakin hayatının kesintiye uğradığını söyledi. Durumun kendisini ne kadar zihinsel ve fiziksel olarak etkilediğini belirtti.

“30 kilo (66 lb) kaybettim, cenazelerimin ardından geceleri uyuyamıyorum ya da yemek yiyemiyorum. Gördüğüm görüntüler… saf korku. Aklımdan çıkmayacaklar.”

“Bu savaş sırasında cenaze işlerinde çalıştığım 27 yıl boyunca gömdüğümden 10 kat daha fazla insanı gömdüm. Her gün en az 30, en fazla 800 kişiydi. 7 Ekim’den bu yana 17.000’den fazla kişiyi gömdüm.

MEZARLIK HER GÜN YAKINLARINI KAYBEDENLERİN İNSANLARIN HIÇKIRIKLARIYLA YANKILANIYOR

Ebu Cevad, “Mezarlık her gün, sevdiklerinin mezarlarının başında ya da gömülmeyi beklerken ağlayan insanlarla dolu” dedi.

Ebu Cevad sözlerine “Şimdi hayatım bu. Mezarlıkta sabah 6’dan akşam 6’ya kadar, bazen daha uzun süre çalışıyorum. Kefenler hazırlıyorum, mezarlar yapıyorum, cenaze namazı kıldırıyorum, yas tutuyorum, defnediyorum’ ekledi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx