Ispanak suyunun kanıta dayalı 5 faydası ve neden her gün içmeliyiz?

Aslında ıspanak suyunun bir dizi etkileyici sağlık faydasıyla bağlantısı vardır. İşte ıspanak suyunun bilime dayalı en iyi 5 faydası:

1. Antioksidanlar açısından zengin

Ispanak suyu içmek antioksidan alımınızı arttırmanın harika bir yoludur. Antioksidanlar serbest radikaller adı verilen kararsız molekülleri nötralize ederek sizi oksidatif stres ve kronik hastalıklardan korur. Özellikle ıspanak, lutein, beta karoten, kumarik asit, violaksantin ve ferulik asit gibi antioksidanlar açısından iyi bir kaynaktır.

2. Göz sağlığını iyileştirebilir

Ispanak suyu, sağlıklı görmeyi sürdürmek için gerekli iki antioksidan olan lutein ve zeaksantin ile doludur. Bazı araştırmalar, bu bileşiklerin, ilerleyici görme kaybına neden olabilen yaygın bir durum olan yaşa bağlı makula dejenerasyonuna karşı korunmaya yardımcı olduğunu ileri sürmektedir. Altı çalışmanın gözden geçirilmesi, artan zeaksantin ve lutein alımını, göz merceğini bulanıklaştıran ve bulanıklaştıran bir göz rahatsızlığı olan katarakt riskinin azalmasıyla ilişkilendirdi. Ayrıca ıspanak suyu göz sağlığı açısından önemli olan A vitamini açısından da zengindir. Bu vitaminin eksikliği göz kuruluğuna ve gece körlüğüne neden olabilir. Kesin miktar, ne kadar su kullandığınıza ve başka malzemeler ekleyip eklemediğinize bağlı olarak değişse de, 4 bardak (120 gram) çiğ ıspanağı sıktığınızda genellikle yaklaşık 1 bardak (240 ml) meyve suyu elde edilir.

3. Kanser hücrelerinin büyümesini azaltabilir

Daha fazla insan araştırması gerekli olmasına rağmen, bazı çalışmalar ıspanaktaki bazı bileşiklerin kanser hücrelerinin büyümesiyle mücadeleye yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Farelerde yapılan 2 haftalık bir çalışmada ıspanak suyunun kolon kanseri tümörlerinin hacmini %56 oranında azalttığı görülmüştür. Farelerde yapılan başka bir çalışma, bir ıspanak bileşiği olan monogalaktosil diasilgliserolün (MGDG), radyoterapinin pankreas kanseri hücrelerini öldürme etkilerini arttırdığını gösterdi. Ayrıca insanlar üzerinde yapılan çalışmalar, daha fazla yeşil yapraklı sebze yemenin akciğer, prostat, meme ve kolorektal kanser riskini azalttığını göstermiştir. Ancak bu çalışmalar, özellikle ıspanak suyuna değil, yeşil yapraklı sebzelerin genel alımına odaklandı. Bu nedenle ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.

4. Kan basıncını düşürebilir

Ispanak suyu, kan damarlarınızı genişletmeye yardımcı olabilecek bir tür bileşik olan doğal olarak oluşan nitratlar bakımından yüksektir. Bu da kan basıncını düşürebilir ve kan akışını artırabilir. 27 kişi üzerinde yapılan 7 günlük bir çalışma, her gün ıspanak çorbası yemenin, kontrol grubuna kıyasla kan basıncını ve arteriyel sertliği azalttığını buldu. Başka bir küçük çalışmada, nitrat açısından zengin ıspanak yiyen 30 kişide sistolik kan basıncı (en yüksek değer) düştü ve nitrik oksit durumu iyileşti.

5. Sağlıklı saç ve cildi teşvik edebilir

Ispanak suyu harika bir A vitamini kaynağıdır ve günlük ihtiyacınızın yaklaşık %63’ü 1 bardakta (240 ml) bulunur. Bu vitamin, enfeksiyona karşı korunmak için cilt hücrelerinin oluşumunu ve mukus üretimini düzenlemeye yardımcı olur. Bir bardak (240 ml) ıspanak suyu aynı zamanda antioksidan görevi de gören, suda çözünebilen temel bir vitamin olan C vitamini için günlük ihtiyacınızın yaklaşık %38’ini içerir. Araştırmalar, C vitamininin cildinizi oksidatif stres, iltihaplanma ve cilt hasarından koruduğunu ve bunların hepsinin yaşlanma belirtilerini hızlandırabileceğini gösteriyor. Ayrıca yara iyileşmesini ve cilt elastikiyetini destekleyen bir bağ dokusu proteini olan kolajenin sentezlenmesine yardımcı olur.

Dahası, C vitamini demir emilimini artırabilir ve hatta demir eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Potansiyel yan etkiler

Ispanak suyunun bazı faydaları olmasına rağmen bilmeniz gereken bazı dezavantajları da vardır. Yeni başlayanlar için mevcut araştırmaların çoğu, suyuna değil, ıspanağın kendisine odaklanmıştır. Bu nedenle meyve suyuyla ilgili daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır. Ayrıca meyve suyu sıkmak, ıspanaktan gelen lifin çoğunu uzaklaştırır ve bu da bazı faydalarını sınırlayabilir.

Araştırmalar, lifin kan şekeri kontrolünü, kilo kaybını, kan basıncını ve kolesterol düzeylerini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Ayrıca hemoroid, kabızlık, asit reflü ve divertikülit gibi çeşitli sindirim bozukluklarına karşı da koruma sağlayabilir. Ispanak ayrıca büyük miktarda varfarin gibi kan sulandırıcı ilaçlarla etkileşime girebilen K vitamini açısından da zengindir. Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız ıspanak suyunu günlük rutininize eklemeden önce bir sağlık uzmanına danışın.

Mağazadan satın alınan meyve suları satın alıyorsanız, bazı çeşitlerin ilave şeker oranı yüksek olabileceğinden, etiketleri dikkatlice okumak da önemlidir. Son olarak, ıspanak suyunun dengeli bir beslenme için gerekli olan besin maddelerinin çoğundan yoksun olması nedeniyle öğün yerine kullanılmaması gerektiğini unutmayın . Bunun yerine, onu sağlıklı bir beslenmeye destek olarak içmeli ve diğer çeşitli meyve ve sebzelerle birlikte tadını çıkarmalısınız.

Ispanak suyu, görüşünüzü koruyabilen, kan basıncını düşürebilen, saç ve cilt sağlığını iyileştirebilen antioksidanlar ve faydalı bileşikler açısından zengindir. Ancak lif oranı düşüktür ve protein ve sağlıklı yağlar gibi önemli besin maddelerinden yoksun olduğundan öğün yerine geçecek uygun bir besin değildir. Ispanak suyu içerseniz, dengeli beslenmenin bir parçası olarak diğer besleyici gıdalarla birlikte tadını çıkarmayı unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx