Japon Balıkçılık Devi Kyokuyo’dan Dengeleri Değiştiren Hamle! Türk Şirketin Yüzde 51’ini Satın Aldı

Kocaman Balıkçılık hisselerinin yüzde 51’ini Japon balıkçılık şirketi Kyokuyo’ya sattı.

Japon şirket bu satın almayla Avrupa’da güçlenmeyi hedefliyor.

Japon balıkçılık şirketi Kyokuyo Vietnam ve ABD’den sonra Türkiye’de üretim üssü sahibi oldu.
Japonya merkezli balıkçılık ve su ürünleri işleme şirketlerinden Kyokuyo, Bandırma merkezli Kocaman Balıkçılık’ın yüzde 51 hissesini satın alarak hakim ortak haline geldi.

40 yıldır Türkiye iş yaptığını belirten Kyokuyo satın almayla birlikte ağırlıklı olarak Avrupa ve Ortadoğu pazarlarında güçlenmeyi hedeflediğini ifade etti.

Anlaşmadan sonra Kocaman Balıkçılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kocaman imzasıyla şu açıklama yapıldı:

“Kyokuyo ile Kocaman Balıkçılık A.Ş. arasında stratejik ortaklık kurulması amacıyla bir hisse alım sözleşmesi imzalandı. Kocaman’ın yüzde 51 hissesinin Kyokuyo tarafından satın alınmasını amaçlayan sözleşme gerekli onayların alınması ve prosedürlerin yerine getirilmesinin ardından yürürlüğe girecektir. 1937 yılında kurulan Kyokuyo dünyanın önde gelen deniz ürünleri üreticilerindendir. Türkiye’nin jeopolitik açıdan üretim üsleri için elverişli bir ülke olduğu bilinen bir gerçektir. Bu ortaklık ile Kyokuyo ‘Birlikte Büyüme’ stratejisinin parçası olarak Kocaman Balıkçılık A.Ş. ile birlikte yurt içi ve yurt dışı operasyonlarını geliştirmek üzere Türkiye’ye yatırım yapmayı hedeflemektedir. Bu ortaklığın sektörümüze, Bandırmamıza ve ülkemize hayırlı olmasını dileriz.”

Kocaman Balıkçılık 2022 yılında 14 milyon euro ciro ve 2,5 milyon euro faaliyet kârı elde etmişti.
Şirket yöneticisi Osman Kocaman çoğunluk hisselerin Kyokuyo’ya geçmesinin ardından görevine devam edecek, Kyokuyo’nun Türkiye’deki şirketi için iki yönetici daha atanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx