Mısır, Türk şirketlere özel serbest bölge yapacağını ilan etti… Projeyi ise Doğuş yapacak

Gökmen Mert KURAL

Son dönemde hem siyasi hem de ticari ilişkilerin arttığı Mısır, Türk şirketlerinin akınına uğruyor. Tekstilden beyaz eşyaya kadar birçok alana yayılan Türk şirketleri arasında Koç Grubu, Yıldız Holding, Yeşim Tekstil gibi sektörünün öncüsü firmalar da var.

İMZALAR ATILDI
Bunlara bir yenisi daha ekleniyor. Türkiye’nin önde gelen gruplarından Doğuş, Mısır’da 7 milyar dolara mal olacak lojistik sanayi bölgesi kurmak için resmi kurumlarla anlaşma imzaladı. Mısır Ulaştırma Bakanlığı’nın deniz taşımacılığı ve lojistikten sorumlu ticari kolu olan The Egyptian Group for Multi-Purpose Terminals Company (EGMPT-Mısır Çok Amaçlı Terminaller Şirketi Grubu) Kahire merkezli Inventure Alliance ve Türk şirketi Doğuş ile yapılan anlaşmaya göre Jarjoub Ekonomik Bölgesi’nde Türk lojistik sanayi bölgesi kurmak için bir mutabakat zaptı imzalandı.

İmza törenine Mısır Ulaştırma Bakanı Kamel al-Wazir, İskenderiye Liman İdaresi Başkanı Nihad Shaheen ve ilgili üç tarafın temsilcileri katıldı. Mutabakat zaptı, Ulaştırma Bakanlığı tarafından temsil edilen Mısır hükümetinin, Jarjoub Limanı’nın stratejik konumundan yararlanarak ittifak yoluyla çeşitli projeler hayata geçirme planı kapsamında yer alıyor.

20 BİN KİŞİYE İŞ İMKANI VERECEK
Proje, ticari bir liman, serbest ve lojistik bölgeler tasarlamak, inşa etmek, yönetmek ve işletmek ve bunları demiryolu ağına, çok amaçlı kargo terminaline, yolcu terminaline, yat limanına ve sanayi bölgesine bağlamayı amaçlıyor. Proje aynı zamanda Afrika ülkeleriyle ticaret hacmini artırmayı, Mısır’ın Afrika’daki rolünü en üst düzeye çıkarmayı ve tamamlayıcı endüstriler, katma değerli endüstriler ve her tür mal için depolama faaliyetleri için lojistik bir omurga oluşturmayı ve Mısır’ın arkasındaki kullanılmayan devasa alandan yararlanmayı hedefliyor. 20 binden fazla kişiye iş fırsatı sağlamayı ve tüm aşamalarında 7 milyar dolardan fazla doğrudan yatırım sağlamayı hedefleyen proje, 2026’nın başlarında faaliyete başlayacak.

TÜRK YATIRIMLARI 3 MİLYAR DOLARI GEÇTİ
Mısır’da bilindiği üzere 3 milyar dolara yakın bir Türk yatırımı var. Bu yatırımlar doğrudan 70 bin civarında, dolaylı olarak da 100 bin civarında istihdam sağlıyor.

BAE, 35 MİLYAR DOLAR YATIRIM KARARI ALMIŞTI
Son aylarda Mısır, özellikle tekstil sektörünün en fazla yatırım yaptığı ülke olarak biliniyor. Bu ayın ilk haftasında Mısır Merkez Bankası faizlerini 600 baz puan artırırken döviz kurunda da yüzde 45’lik devalüasyona imza atmıştı. Şubat ayında da Birleşik Arap Emirliklerinin (BAE) Mısır’da 35 milyar dolar değerinde yatırım yapacağını duyurmuştu.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx