Piyasa Devasa Bitcoin Satışını Bekliyor: Etkisi Ne Olacak?

Kripto para borsası Coinbase, kripto kredi firması Genesis’in Grayscale Bitcoin Trust’taki (GBTC) hisselerini satmasına yönelik onayın kripto piyasasını bozmayacağına inanıyor. Coinbase, fonların çoğunun kripto ekosistemine geri akacağını ve bunun da piyasa üzerinde nötr bir etkiye yol açacağını savunuyor. Genesis’e 14 Şubat’ta 1.3 milyar dolarlık GBTC’yi tasfiye etmesi için bir iflas hakimi tarafından onay verildi. Bu haber, kripto piyasasında endişelere yol açtı. Özellikle Grayscale Investments’ın GBTC’yi spot Bitcoin borsa yatırım fonuna (ETF) dönüştürmesine onay verilmesinin ardından GBTC’den 5 milyar doları aşan çıkışlar yaşanmıştı.

Bitcoin için kritik gelişme: Genesis satışı bekleniyor

Genesis’e, alacaklılara geri ödeme çabalarının bir parçası olarak yaklaşık 1,3 milyar dolar değerinde GBTC’yi tasfiye etmesi için 14 Şubat’ta bir iflas hakimi tarafından onay verildi. Ancak Grayscale Investments’ın 10 Ocak’ta GBTC’yi spot Bitcoin borsa yatırım fonuna (ETF) dönüştürmesine onay verilmesinin ardından GBTC’den 5 milyar doları aşan çıkışlar yaşandı. Kripto endüstrisinde, Genesis’in GBTC hisselerini de satması için verilen son onayın Bitcoin fiyatı üzerinde ilave aşağı yönlü baskıya yol açabileceğine dair endişeler var.

Coinbase haftalık raporunda, ek GBTC çıkışlarının -diğer spot Bitcoin ETF’lerine mi yoksa alacaklılara geri ödeme yapmak için doğrudan Bitcoin’e mi- nereye gideceği belirsiz olsa da, fonların muhtemelen kripto ekosistemi içinde kalacağına inandığını savundu. Borsa, “Bizim görüşümüz, bu fonların büyük bir kısmının kripto ekosistemi içinde kalacağı ve piyasada nötr bir genel etkiye katkıda bulunacağı yönünde.” Dedi.

Onay duruşması 26 Şubat’ta

İflas planının kurallarının, Genesis’in GBTC hisselerini alacaklılar adına temel Bitcoin varlığına dönüştürmesine ya da hisseleri doğrudan satmasına ve nakit dağıtmasına izin verdiğini açıkladı. Bununla birlikte, onay duruşmasının 26 Şubat’ta yapılması planlanıyor. Genesis, 8,7 milyon Grayscale Ethereum Trust (ETHE) ve 3 milyon Grayscale Ethereum Classic Trust (ETCG) ile birlikte 35,9 milyar GBTC hissesine sahip.

Bu arada, Bitcoin ETF’lerine ilk 30 gündeki net girişlerin, State Street’in SPDR Gold Shares ETF’sinin (GLD) ilk ayındaki net girişlerini aştığı da vurgulandı. Swan Bitcoin’den kıdemli analist Sam Callaghan, X’te Genesis’in GBTC satışları nedeniyle kripto piyasasında bir miktar “netleştirme” olacağını paylaştı.  Ancak Callaghan, Bitcoin varlıklarını satacak alacaklıların sayısı konusunda belirsizlik olduğunu belirtti. MeanBitfinex türev başkanı Jag Kooner yaptığı açıklamada, GBTC yatırımcılarına sağlanan önemli “indirimin” son haftalardaki yüksek hacimli hisse satışları için birincil itici güç olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx