Putin’den kritik zirveye saatler kala saldırı emri… Ukrayna’dan ilk açıklama geldi

Dünyanın gözü kulağı dünden beri Vilnius’tan gelen haberlerde

NATO Zirvesi 11-12 Temmuz’da Rusya sınırına yaklaşık 300 kilometre mesafedeki Vilnius’ta düzenlenecek.

Dün Erdoğan’ın katıldığı görüşme ile İsveç’e NATO vizesi çıkarken NATO üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanları Litvanya’nın başkenti bugün kentte iki günlük bir zirve için bir araya geliyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana dördüncü kez toplanan liderler, İttifak’ın bugünü ve yarınını yakından ilgilendiren kararlara imza atacaklar.

2023’ün en önemli toplantısı olarak lanse edilen zirvenin başlamasına saatler kala Rusya’dan flaş bir hamle geldi.

İngiliz Telegraph gazetesinde yer alan habere göre, Rusya, Moskova’dan gelen tehditlere odaklanan bir NATO zirvesinden birkaç saat önce Kiev’e gece hava saldırısı düzenledi.

Ukrayna ordusu, hava savunma sistemlerinin İran yapımı Shahed İHA’larını hedeflerine ulaşmadan düşürdüğünü duyurdu.

Kiev Şehri Askeri İdaresi Başkanı Sergey Popko, Telegram’da yaptığı bir paylaşımda, ‘Düşman bu ay Kiev’e ikinci kez havadan saldırdı’ dedi.

Popko, Ukrayna’nın hava savunma sistemlerinin Rusya’nın fırlattığı tüm İran yapımı Shahed İHA’larını hedeflerine ulaşamadan düşürdüğünü söyledi.

Hasar veya can kaybı hakkında ise henüz resmi bir açıklama geldi.

Ukrayna Hava Kuvvetleri, başkentin üzerinde bir saat boyunca ve Ukrayna’nın doğusundaki diğer bölgelerde daha uzun süre hava saldırısı alarmları verildiğini söyledi.

İngiliz gazete saldırının liderlerin Ukrayna’nın bloğa katılıp katılamayacağını tartışacakları Litvanya’da yapılacak bir NATO zirvesinden saatler önce gerçekleştiğine dikkat çekti..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx