Rusya’da ayaklanıp sürgün edilen Wagner savaşçıları, Belarus ordusunu eğitecek

T24 Dış Haberler

Rusya’da ayaklanıp Moskova’ya yürüdükten sonra varılan anlaşmayla Belarus’a sürgün edilen Wagner savaşçılarının burada orduyu eğiteceği belirtildi. 

Belarus Savunma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre Devlet Başkanı Aleksandır Lukaşenko, “Bize silahları anlatacaklar; hangilerinin iyi çalışıp hangilerinin iyi çalışmadığından söz edecekler” dedi.

Lukaşenko, Wagner paralı asker grubunun “taktik, cephaneler, nasıl saldırı ve nasıl müdafaa yapılacağı” konusunda da Belarus ordusuna eğitim vereceğini ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Wagner lideri Yevgeni Prigojin arasındaki anlaşmaya arabuluculuk yaparak paralı asker grubunun ayaklanmasının sebep olduğu siyasi krizin çözülmesinde önemli rol oynayan Lukaşenko, “Bu uygulama çok kıymetli” dedi.

Lukaşenko, geçen hafta yaptığı açıklamada varılan anlaşmaya rağmen ne Prigojin’in ne de Wagner askerlerinin Belarus’a geldiğini söylemişti. Kremlin, paralı asker grubu Wagner’in ayaklanmasından 5 gün sonra, 29 Haziran’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Wagner lideri Yevgeni Prigojin’in bir görüşme gerçekleştirdiğini açıkladı.

Rusya’da 24 saatten kısa süren darbe girişimi

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde aktif rol oynayan Wagner paralı asker grubu ile Rus ordu komutanları arasındaki çekişme 30 Haziran cuma akşamı kaynama noktasına ulaştı. Wagner lideri Prigojin, Rus ordusunun mevkilerini vurup savaşçılarını öldürdüğünü iddia etti. “Rusya’yı kanunsuzluktan temizleyeceklerini söyleyen” Prigojin, Moskova’ya yürümeye başladı. Bu kapsamda Wagner, Ukrayna sınırı yakınlarında bulunan Rostov’u da ele geçirdi.

Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya lideri Vladimir Putin, bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Erdoğan bu bağlamda yaşananların en kısa sürede uhuletle ve suhuletle çözülmesi için Türkiye olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız ifadelerini kullandı” denildi.

Kriz, cumartesi gününün ilerleyen saatlerinde Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko’nun Prigojin’le yaptığı görüşmenin ardından çözüldü. Wagner, üslerine geri döndü ve Prigojin’in Belarus’ta yaşaması kararlaştırıldı.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx