Yaşar Kemal’a ‘Légion d’Honneur’ nişanını takdim etmişti, Notre Dame Katedrali’nin tadilatını yönetiyordu: Fransız General Georgelin, dağdan düşerek hayatını kaybetti

T24 Dış Haberler

Yangında büyük hasar gören Paris Notre Dame Katedrali’nin tadilat çalışmalarının başına Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından getirilen ordu generali 74 yaşındaki Jean-Louis Georgelin, Pireneler’de yürüyüş yaparken dağdan düşerek hayatını kaybetti. Georgelin, 2011 yılında Cumhuriyet tarihinin en önemli yazarlarından Yaşar Kemal‘e Fransa’nın en büyük ödülü “Légion d’Honneur” nişanını takdim eden isimdi.

Geçmişte Fransa’da Genelkurmay Başkanı olarak da görev yapan Georgelin’in cesedi, cuma günü kaldığı yere dönmedikten sonra cumartesi günü dağ jandarmaları tarafından bulundu. 

Georgelin’in Valier Dağı’ndaki Faustin Geçidi’nde, 2 bin 650 metre yükseklikten düştüğüne inanılıyor.

Cumartesi günü Foix Savcılığı, bulunan cesedin Georgelin’e ait olduğunu doğruladı ve ölümün bir “kaza gibi” değerlendirildiğini ifade etti. 

Macron, X (Eski adıyla Twitter) üzerinden yayımladığı taziye mesajında, “General Jean-Louis Georgelin’in ölümüyle milletimiz en büyük askerlerinden birini, Fransa en büyük hizmetkarlarından birini, Notre Dame ise rönesansının baş yöneticisini kaybetti” ifadelerini kullandı. 

Askeri kariyeri boyunca Cezayir, Lübnan ve Bosna’da görev yapan Georgelin, Fransa’nın Fildişi Sahilleri ve Afganistan’daki askeri faaliyetlerine de liderlik etti. Georgelin, Genelkurmay Başkanlığı’nın yanı sıra 2002-2006 arasında Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac‘ın özel danışmanlığını yaptı.

Macron, 2019’un Nisan ayındaki büyük yangının ardından tarihi Notre Dame Katedrali’nin tadilatını yönetmesi için Georgelin’i görevlendirmişti.

Yaşar Kemal’e ‘Légion d’Honneur’ nişanı takmıştı

Georgelin, Legion d’Honneur Büyük Şansölyesi titriyle 17 Aralık 2011’de Türkiye’ye gelerek Yaşar Kemal’e  ‘Grand Officier dans l’Ordre National de la Legion d’Honneur” nişanını takdim etti. 

Georgelin İstanbul Beyoğlu’ndaki Fransız Sarayı’nda düzenlenen törende ödülü takdim ederken, “Yaşar Kemal, hayatı sonsuz bir özgürlük ve adalet mücadelesi içinde geçmiş. Sizden daha başka kim böylesi bir saygı ifadesini hak edebilir ki?” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx